Blindfriendly Sobota 15. 6. 2019 | Meniny má Vít Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

13.4.2018 BSK: Vráťme knihy do škôl pozná víťazov

 Siedmy ročník celoslovenského knižného projektu „Vráťme knihy do škôl“, ktorého partnerom je Bratislavský samosprávny kraj, vyvrcholilo slávnostným oceňovaním jeho víťazov. To sa uskutočnilo včera v aule bratislavského Gymnázia Ladislava Novomestského.

 
„Dobrou správou je, že v porovnaní s minulým rokom, stúpol počet zapojených žiakov. Ja som bol vždy knihomoľ, preto ma veľmi teší takýto záujem o čítanie a o literatúru. Je to zároveň výzva pre všetkých, aby čítali a postupne sa pripravovali na ďalší ročník, pretože ten ôsmy bude vyhlásený už koncom tohto roku, kedy nadviažeme na pôvodnú tradíciu, čo sa týka trvania súťaže,“ vyzdvihol projekt  bratislavský župan Juraj Droba.
 
Knižná súťaž pre deti a mládež, ktorej cieľom je podpora čítania kníh, odštartovala 15. januára a trvala do 15. marca 2018. Organizátorom celoslovenského podujatia bolo internetové kníhkupectvo ABC knihy.sk a partnermi Bratislavský samosprávny kraj a vydavateľstvo IKAR. Záverečné oceňovanie bolo spojené s diskusiou pod vedením moderátora Michala Havrana za  účasti predsedu BSK Juraja Drobu, riaditeľa kníhkupectva ABC knihy Petra Zmeka, PR manažérky vydavateľstva IKAR Lucie Čarnej a spisovateľa Petra Opeta. Besedy sa okrem ocenených zúčastnili aj ďalší gymnazisti.
 
Do siedmeho ročníka prišlo 9612  súťažných príspevkov a bolo prečítaných celkovo 4278 rôznych kníh. Spomedzi všetkých krajov bol s 25% najaktívnejší Bratislavský kraj a najmenej
aktívny Trenčiansky kraj s 8%. Do súťaže sa zapojilo 63,2 % dievčat a 36,8 % chlapcov.
 
Medzi najčítanejšími knihami materských škôl a I. stupňa základných škôl dominovali knihy Danka a Janka, Červena čiapočka, Tri prasiatka, O snehuliakovi s horúcim srdcom, či Kuriatko a obláčik. Na II. stupni základných škôl a na stredných školách boli najčítanejšie Malý princ, Harry Potter a kameň mudrcov, Denník Anny Frankovej, Na vine sú hviezdy a Mengeleho dievča.
 
Najobľúbenejšími zahraničnými autormi siedmeho ročníka projektu „Vráťme knihy do škôl“ sa stali John Green, K. Rowling a Shakespeare.
 
Spomedzi domácich autorov dominovali v materských školách a na I. stupni základných škôl Mária Ďuríčková a A. Žigová. Na II. stupni základných škôl a na stredných školách zase Viola Stern Fischerová a Veronika Homolová, Tóthová, Z. Šulajová a Margita Figuli.
 
Podrobné informácie nájdete na