Blindfriendly Pondelok 17. 6. 2019 | Meniny má Adolf Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

19.10.2018 - Župní študenti vystavujú v Bruseli

 Žiaci a učitelia župnej Školy úžitkového výtvarníctva J. Vydru pripravili v septembri v Bruseli výstavu predstavujúcu tvorbu školy. Tá bola taká úspešná, že zaujala aj českú eurokomisárku a práce študentov zdobia sídlo eurokomisárov.

 

„Podujatie koncom septembra pripravila v Bruseli bratislavská župa pri príležitosti pripomenutia si 100. výročia založenia prvej Československej republiky. Naši študenti ukázali svoju šikovnosť a práve vďaka nej sú ich diela vystavené pred zrakmi všetkých eurokomisárov priamo v Bruseli a pripomínajú 100. výročie založenia Československa,“ povedal Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.
Študenti Školy úžitkového výtvarníctva J. Vydru, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, predstavili v septembri v Bruseli na 10. ročníku Brussels Design September svoju tvorbu venovanú stému výročiu ČSR. Vďaka veľkému záujmu si časť výstavy žiakov ŠUV J. Vydru z Bratislavy môžu bruselskí hostia pozrieť na spoločnom podujatí českej eurokomisárky Věry Jourovej a slovenského podpredsedu EK Maroša Šefčoviča venovanom 100. výročiu ČSR od 18. októbra 2018 v sídle eurokomisárov v Berlaymonte. Úspechy žnie „ŠUP-ka“ aj doma, v Slovenskom centre dizajnu v Bratislave bude výstava venovaná histórii školy inštalovaná v priestoroch Historického múzea SNM na Bratislavskom hrade od 13. decembra 2018. Výstava bude trvať až do konca septembra 2019.
„História našej školy má zaujímavý československý príbeh. Čech Josef Vydra, maliar, pedagóg, historik umenia, etnograf prišiel do Bratislavy v roku 1919 a stal sa hlavným školským inšpektorom pre kreslenie. Založil „Spoločnosť umeleckého priemyslu“ a po večeroch organizoval výučbu kurzov kreslenia a reklamy. V roku 1930 vznikla v Bratislave Škola umeleckých remesiel – ŠUR a jej prvým riaditeľom sa stal Josef Vydra. Metodikou a programovým zameraním nadviazala na nový európsky prúd, ktorý vytýčil avantgardný nemecký Bauhaus. Svoje schopnosti a skúsenosti odovzdávali študentom významné osobnosti slovenskej a českej avantgardy a škola sa stala dôležitým centrom výtvarnej moderny na Slovensku. Činnosť školy sa skončila po nástupe fašizmu v roku 1939. Po roku 1946 vznikla Škola umeleckého priemyslu a príbeh našej školy úspešne pokračuje až do súčasnosti,“ ozrejmil históriu školy Milan Pagáč, riaditeľ Školy úžitkového výtvarníctva J. Vydru.