Blindfriendly Štvrtok 5. 12. 2019 | Meniny má Oto Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

25.7.2018 - Škandálu v Irise sa dalo predísť spoluprácou

Zástupcovia bratislavskej župy sa dnes stretli s Ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny SR Jánom Richterom, aby spolu debatovali o potrebe vzájomného informovania kontrolných orgánov, nakoľko kompetencie na výkon kontroly poskytovateľov sociálnych služieb sú rozdelené medzi viaceré inštitúcie. Zároveň župa predstavila novú kontrolnú skupinu – sociálnu kobru.

 

„Župa môže kontrolovať všetkých vyše 200 poskytovateľov sociálnej služby na území regiónu len v rámci svojich kompetencií. To vedie k bizarným situáciám. Vieme zistiť a skontrolovať, či klienti zariadenia jedli, ale už nie to či majú špeciálny dietologický plán a či táto strava vyhovuje ich zdravotnému stavu. To už je totiž zdravotná dokumentácia, do ktorej prístup nemáme. Práve preto by sme sa mali ako kontrolné orgány spojiť a tieto kontroly vykonávať spoločne,“ ozrejmil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

„Navrhli sme vznik pracovnej skupiny, v rámci ktorej by sa kontrolné orgány vzájomne informovali, užšie spolupracovali a dávali si spätnú väzbu, ktorá v súčasnosti absentuje a to z toho dôvodu, aby sa podobné skryté prípady ako je IRIS, neopakovali. Zároveň považujem za dôležité novelizáciu zákona o zdravotnej starostlivosti 576/2004, ktorý by jasne vymedzil kto má kontrolovať zdravotnú dokumentáciu,“ apeloval na stretnutí lekár Bratislavského samosprávneho kraja Tomáš Szalay.

Cieľom je teda najmä nastavenie vzájomnej spolupráce. Ak je v zariadení, ktoré poskytuje aj sociálnu službu kontrola napríklad z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou či z Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, títo župu o svojich kontrolách a jej výsledkoch neinformujú.
Na spoločnom stretnutí zástupcovia župy informovali aj o zriadení novej kontrolnej skupiny – sociálnej kobry, ktorá sa bude špecializovať na kontroly poskytovateľov sociálnych služieb. Fungovať bude od septembra 2018 a zameriavať sa bude na poskytovateľov sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom nie je župa, teda na vyše 180 zariadení. Pôjde o dvojčlennú skupinu a jej kompetencie sú stanovené zákonom.