Blindfriendly Streda 19. 2. 2020 | Meniny má Vlasta Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

[27. 4. 2018 14:12:00]

27.4.2018 - Ďalších 250-tisíc eur do projektov občanov

 Župní poslanci na svojom dnešnom pracovnom zasadnutí Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja schválili Návrh všeobecného záväzného nariadenia o participatívnom rozpočte. Vďaka nemu budú môcť obyvatelia kraja svojím hlasovaním rozhodovať, na aké projekty sa použijú financie z rozpočtu Bratislavského samosprávneho kraja. Pre tento rok bolo na tento účel vyčlenených 250 000 eur.

 

„Prvýkrát v živote župy sa podarilo prijať také VZN-ko, ktoré hovorí o tom, že župa ponúka obyvateľom Bratislavského samosprávneho kraja možnosť rozhodovať o niektorých projektoch. Tento rok na každý projekt ponúkneme najviac 5 000 eur. To znamená, že môžeme podporiť približne 50 projektov,“ ozrejmila podpredsedníčka Bratislavského samosprávneho kraja Alžbeta Ožvaldová.

Župa v tomto roku vyčlenila na participatívne projekty štvrť milióna eur, pričom maximálna dotácia na jeden projekt je 5000 eur. Obyvatelia kraja tak budú môcť demokraticky a otvorene ovplyvňovať čerpanie rozpočtu a spoločne využívať verejné zdroje na tvorbu a realizáciu vlastných nápadov pre rozvoj kraja.
“Budeme sa snažiť pokryť celé teritórium kraja, takže nikto nie je vyčlenený. Finančné prostriedky budeme prideľovať jednotlivým teritóriám, obciam, mestským častiam a mestám podľa počtu obyvateľov. Myslíme si, že je to veľmi zmysluplný krok. Pridávame sa tak k tým mestským častiam, ktoré majú dobré skúsenosti s participatívnym rozpočtom. Radi sa pridáme do klubu tých, ktorí pomáhajú občanom a nechajú občanov rozhodovať o tom, čo si chcú zlepšiť vo svojom kraji,“ doplnil Ivan Bošňák, riaditeľ Odboru financií Bratislavského samosprávneho kraja.

Vďaka participatívnemu rozpočtu sa tak môže verejnosť zúčastniť na rozhodovaní o použití verejných zdrojov. Zároveň je to aj nástroj na motiváciu obyvateľov, aby sa zaujímali a porozumeli procesom fungovania regionálnej samosprávy a aby všetkým na projektoch, ktoré vyberú svojím rozhodnutím a hlasovaním, skutočne záležalo.