Blindfriendly  23. 2. 2020 | Meniny má Roman Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

5. ročník podujatia NOC MÚZEÍ A GALÉRIÍ

Pri príležitosti Medzinárodného dňa múzeí sa v sobotu 16. mája uskutoční dnes už tradičné podujatie, Noc múzeí a galérií. Tento raz spoločne v 80 múzeách a galériách celého Slovenska. Piatym ročníkom podujatia sa Slovensko pridá k dvom tisícom európskych múzeí a galérií, ktoré si tak pripomenú svoj sviatok – Medzinárodný deň múzeí. Aj v Bratislave v sobotu 16. mája 2009 sa bude ponocovať a oslavovať. Spolu takmer 100 rôznych sprievodných aktivít možno absolvovať na 30 miestach Bratislavy v 70 expozíciách a výstavách. Tohto roku sa do podujatie zapojilo aj Divadlo Aréna.

 
Dvere múzeí a galérií zostanú v sobotu otvorené pre návštevníkov do neskorých večerných a nočných hodín, aby im umožnili prehliadku expozícií. Popri tom ponúknu všetkým bohatý sprievodný program. Aktivity múzeí a galérií sú orientované najmä na rozšírenie tradičnej ponuky múzeí a na činnosti, ktoré po celý rok zostávajú pred verejnosťou ukryté. Ponúkajú prehliadku depozitárov, ukážky reštaurovania, odborné poradenstvo v rôznych oblastiach od umeleckých až po prírodovedné či nočné prehliadky expozícií s pútavým výkladom kurátorov. Sú to aktivity, ktoré pomôžu verejnosti aj prostredníctvom takto získaných poznatkov a informácií lepšie chápať význam múzeí a galérií a ich úlohy pri záchrane, ochrane a sprístupňovaní kultúrneho dedičstva.
 
Do podujatia sa zapoja múzeá a galérie v týchto mestách Slovenska: Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Betliar, Bojnice, Bratislava, Brezno, Budimír pri Košiciach, Čadca, Častá, Dolná Krupá, Dolný Kubín, Dubnica nad Váhom, Dunajská Streda, Fiľakovo, Hanušovce nad Topľou, Kežmarok, Komárno, Košice, Kremnica, Levice, Levoča, Liptovský Mikuláš, Lučenec, Martin, Medzev, Michalovce, Modra, Modrý Kameň, Myjava, Nitra, Nová Baňa, Nové Zámky, Pezinok, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Ružomberok, Skalica, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Svätý Anton, Šurany, Topoľčany, Trenčín, Zvolen, Žilina.
 
  • Symbolické vstupné
Počas podujatia bude platiť do múzeí/galérií opäť jednotné, zvýhodnené vstupné, ktoré zaplatíte v prvom navštívenom múzeu či galérii a do ostatných už máte vstup zadarmo. Za symbolickú sumu 1,5 € môžete navštíviť vyše 70 expozícií a výstav na 30 rôznych miestach Bratislavy. Prvou návštevou vybraného múzea/galérie podporíte tú inštitúciu, ktorú si sami vyberiete. Máte tak možnosť určiť si, ktorému múzeu/galérii poputuje príspevok z vášho vstupného. Dopravný podnik Bratislava pripravil pre návštevníkov bratislavskej Noci múzeí a galérií prekvapenie vo forme MHD zadarmo. Každý návštevník, ktorý bude mať platnú vstupenku na podujatie, má počas jeho trvania v Bratislave dopravu zadarmo.
 
  • Nárast návštevnosti
V rámci Európy vyhodnotili naše hlavné mesto ako jedno z miest s najvyšším nárastom návštevnostitohto podujatia. Kým v 1. ročníku bola návštevnosť podujatia päťtisíc osôb, v minulom roku (4. ročník) dosiahla číslo takmer štyridsaťtisíc.
 
  • Program pre deti aj dospelých
Podujatie začne už tradične ráno o desiatej. V dopoludňajších hodinách prichádzajú do múzeí/galérií najmä rodiny s deťmi, preto bude program prispôsobený hlavne malým deťom. Čakajú na nich tvorivé dielne, hry, súťaže, maľovanie, pátranie, skúmanie a odhaľovanie rôznych tajomstiev. Deti sa v tento deň počas tvorivých dielní stanú prírodovedcami, archeológmi, odborníkmi na umenie či samotnými umelcami. Tvorivé dielne a workshopy však neobídu ani rodičov a všetkých ďalších dospelých návštevníkov. Budú pre nich pripravené aj sprievody po výstavách, premietanie filmov a dokumentov, ochutnávka vín, koncerty od vážnej po modernú hudbu. Nebudú chýbať ukážky reštaurovania, archivovania, ošetrovania exponátov či rôzne odborné činnosti, ktoré sa každodenne vykonávajú za dverami depozitárov. O tom, že v múzeách a galériách nie sú len nehybné exponáty, ale „že to tam žije“, všetkých iste presvedčia koncerty, workshopy, hudobno-dramatické predstavenia, tanečné vystúpenia či tvorivé dielne... priamo v samotných expozíciách.
 
  • Nováčikovia
Do podujatia v Bratislave sa tento rok zapojili aj dvaja  nováčikovia: Slovenská výtvarná únia a Divadlo Aréna. Slovenská výtvarná únia pripravila okrem iného odborný sprievod s výkladom venovaný budove bývalej Umeleckej besedy (dnes budova SVÚ – kultúrna pamiatka SR), aktivitám, činnostiam a perspektívam SVÚ. Program podujatia obohatí mimoriadne predstavenie úspešnej inscenácie Perfect Days v réžii Soni Ferancovej v Divadle Aréna. Na predstavenie so začiatkom presne o polnoci platí jednotná vstupenka na Noc múzeí a galérií za 1,50 . Vstupenky si v tento deň tiež možno zakúpiť v pokladni Divadla Aréna a zároveň si rezervovať miesta v hľadisku.    
 
Podrobný program na: http://www.muzeum.sk/nocmuzeiagalerii/nmg2009/
 
 
Viac informácií:
Jana Chrappová, Odd. prezentácie a marketingu SNM
Tel: 0905 873 900 (koordinácia Ba častí)
Marta Janovíčková, Zväz múzeí na Slovensku,
Tel: 0917 617 779 (koordinácia mimo BA časti)
Jana Dugasová, SK-media,
Tel: 0903 351 461