Blindfriendly Sobota 14. 12. 2019 | Meniny má Branislava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

7.6.2018 - Župa pomáha s výberom školy

Bratislavský samosprávny kraj zorganizoval koncom apríla priamo na pôde župy odbornú konferenciu pre výchovných poradcov pod názvom „Stredná škola nie je cieľ, ale cesta“. Cieľom bolo predostrieť a prediskutovať aktuálne témy a problémy výchovných poradcov a predstaviť možnosti štúdia, ktoré ponúkajú župné školy.

 
„Uvedomujeme si, že výber správnej strednej školy patrí k jednému z dôležitých krokov v živote a dôležitú úlohu zohráva čo deti baví, ako aj smerovanie rodičmi. V neposlednom rade sú to výchovní poradcovia zo základných škôl, ktorí im pomáhajú správne sa rozhodnúť v tom čo chcú v živote robiť a kam by mali smerovať ich kroky po skončení základnej školy,“ ozrejmil Branislav Gröhling, poradca pre oblasť školstva BSK.
 
Počas konferencie zazneli odborné prednášky a príspevky k aktuálnej téme postupov a trendov v študijno-profesijnom vývine žiakov a v prepojenosti škôl s trhom práce. Napríklad z Asociácie výchovných poradcov hovorila Mgr. Alžbeta Štofková Dianovská na tému, že „Cesta k vysnívanej práci začína už na základnej škole“. Poznatky z českých a zahraničných výskumov o tom, že „Faktory pôsobiace na kariérové rozhodovanie žiakov“ priblížil doc. PhDr. Petr Hlaďo, Ph.D z Ústavu pedagogických vied, Filozofickej fakulty, Masarykovej univerzity v Brne.  Tému „Budúcnosť na trhu práce – výzva alebo hrozba?“ účastníkom priblížila  PaedDr. Lucia Dítětová z bratislavskej monitorovacej spoločnosti TREXIMA, ktorá je lídrom vo výskume aktuálnych a prognózovaní budúcich požiadaviek trhu práce.
 
Aby to pri rozhodovaní o strednej školy mali deviataci o niečo jednoduchšie spustil Bratislavský samosprávny kraj webstránku www.strednapremna.sk, kde sú pod jednou strechou všetky župné školy a najmä zoznam odborov,  ktoré môžu deti študovať. Čo uľahčí výber tej správnej školy nielen širokej verejnosti, ale aj rodičom a najmä samotným deviatakom. Župa ďalej pripravuje katalóg stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, čo bude papierová forma webovej stránku „Stredná pre mňa“ a koncom septembra sa opäť uskutoční podujatie Župné školy v Avione, kde budú župné stredné školy prezentovať deviatakom svoju školu, odbory, úspechy.