Blindfriendly Piatok 20. 9. 2019 | Meniny má Ľuboslav Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

[9. 10. 2018 12:41:00]

9.10.2018 - Župné divadlo zožalo veľký úspech v New Yorku

 Koncom septembra odohralo Divadlo ASTORKA Korzo ´90, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, odohralo divadelnú hru svetoznámeho kontroverzného dramatika Thomasa Bernharda „Pred odchodom na odpočinok“ v réžii Juraja Nvotu na festivale v New Yorku ako jediné divadlo zo Slovenska. Plné hľadisko ocenilo divadelníkov veľkým ohlasom, potleskom a početnými gratuláciami po predstavení. Predstavenie sa v New Yorku odohralo 28. 9. 2018, práve v „Deň Václava Havla v New Yorku“, ktorý vyhlásil v roku 2016 newyorský starosta Bill de Blasio.

 

„Teší nás každý jeden úspech nášho divadla, najmä keď je to v zahraničí, čo svedčí o jeho kvalitných predstaveniach a hereckých výkonoch. Zároveň je spätnou väzbou pre hercov a jeho tvorcov, aby ďalej prinášali zaujímavé hry a inscenácie,“ vyjadril sa predseda BSK Juraj Droba.

Festival s názvom Rehearsal for truth. Theater festival in honor of Vaclav organizoval The Vaclav Havel Library Foundation v New Yorku v priestoroch Českej národnej budovy na Manhattane od 24. do 30. septembra 2018. Župné Divadlo ASTORKA Korzo ´90 bolo pozvané na základe umeleckého renomé a pre reflektovanie spoločenských aktuálnych otázok v svojich divadelných inscenáciách. Práve na problém vyrovnávania sa s fašistickou minulosťou, ktorý je stále aktuálny, nielen v Európe reflektuje divadelná hra Thomasa Bernharda „Pred odchodom na odpočinok“, v ktorej sa newyorskému publiku predstavili Zuzana Kronerová, Marta Sládečková a Peter Šimun.

Táto inscenácia už vyhrala Grand Prix na festivale Nová dráma/New Drama a Peter Šimun získal cenu DOSKY za najlepší mužský herecký výkon sezóny za postavu sudcu Rudolfa Höllera.

Súbor dostal pozvanie aj na ďalšie dve podujatia a to Galavečer s Madeleine Albrightovou a odhaľovanie busty Václava Havla v areáli newyorskej Columbia University pri príležitosti 100. výročia vzniku Československa.