Blindfriendly Pondelok 6. 4. 2020 | Meniny má Irena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Aké tajomstvá odhaľuje praveká osada v Budmericiach sa dozviete priamo od archeológov

 Budmerice zažívajú niekoľko posledných rokov nebývalý ruch vďaka archeologickému výskumu jednej z najperspektívnejších lokalít praveku v strednej Európe. Príležitosť navštíviť ju a dozvedieť sa všetko o jednotlivých etapách bádania či nálezoch bude mať verejnosť v sobotu 22. októbra od 14. hod. priamo v Budmericiach pri lokalite Sušička. Komentovaná prehliadka archeológov z Malokarpatského múzea v Pezinku a Slovenského historického a archeologického inštitútu je jediným verejným podujatím tohto typu počas roka 2016. Prehliadka je súčasťou projektu Archeologický výskum pravekej fortifikácie v Budmericiach.

 

Praveké sídlisko sa v posledných rokoch preslávilo nálezom ženskej kostry, pochovanej v obilnej  jame s milodarmi. Archeológovia objavili tiež predmety kultového charakteru, ktoré dokladujú vykonávanie rituálov obyvateľov niekdajšej osady, iné potvrdzujú činnosť kovolejárov a čulé obchodné kontakty.
Výskum je zaujímavý rovnako tým, že využíva moderné postupy geofyziky, archeobotaniky, palynológie, antropológie, archeozoológie a dendrochronológie. Výsledky poskytnú obraz o živote obyvateľov sídliska i o vzhľade krajiny. Komplexné bádanie vykonáva od r. 2010 Malokarpatské múzeum, Slovenský historický a archeologický inštitút  a v roku 2016 aj SNM – Archeologické múzeum. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Bratislavský samosprávny kraj.
V Pezinku 17.10. 2016
Vypracovala: Kišoňová Miroslava
Kontaktná osoba: PhDr. Július Vavák, PhD., julius.vavak@muzeumpezinok.sk, +421911404023

Súvisiace dokumenty