Blindfriendly Pondelok 9. 12. 2019 | Meniny má Izabela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

300 študentov diskutovalo s europoslancami o význame Európskej únie

Volebná účasť Slovenska do Európskeho parlamentu bola pred piatimi rokmi spomedzi všetkých členských krajín Európskej najnižšia. Jedným z hlavných dôvodov je nízka informovanosť občanov EÚ. Bratislavská župa preto v spolupráci s Informačnou kanceláriou Európskeho parlamentu na Slovensku pripravila diskusné podujatie pre študentov stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, ktorého cieľom je prispieť k šíreniu povedomia a informovanosti občanov, mobilizovať mladých ľudí a presvedčiť ich o význame účasti vo voľbách do EP. Akcie sa zúčastnilo približne 300 študentov.

 
„Európsky parlament je najvyšším orgánom Európskej únie, v ktorom sú zastúpení tí, ktorých volia ľudia priamo v území. Preto považujem tieto voľby za mimoriadne dôležité,“ uviedol bratislavský župan Pavol Frešo. Výhody členstva v EÚ možno podľa neho pozorovať v každodennom živote, no často si ich neuvedomujeme a berieme ich za samozrejmosť, napr. možnosť voľne cestovať, možnosť pracovať v zahraničí či využívať európske zdroje na štúdium v zahraničí.
 
V roku 2009 malo Slovensko spomedzi všetkých členských štátov EÚ najnižšiu volebnú účasť 19,64%, hoci v Bratislavskom kraji to bolo najviac – 23,8%, s týmto percentom nemôžeme byť podľa župana spokojní. „Snažíme sa klásť dôraz obzvlášť na mladých ľudí a na prvovoličov, pre ktorých to budú prvé eurovoľby, a ich aktívnu participáciu. Veľmi dôležitou súčasťou politík EÚ je aj tzv. kohézna politika, ktorá sa usiluje o vyrovnávanie ekonomických rozdiel medzi viac a menej vyspelejšími regiónmi. Za týmto účelom EÚ zriadila investičné a štrukturálne fondy, prostredníctvom ktorých sa financujú konkrétne projekty aj v Bratislavskom kraji,“ dodal župan Pavol Frešo. Z eurofondov sa v BSK postavil cyklomost medzi Slovenskom a Rakúskom, niektoré obce a mestá zrevitalizovali svoje námestia a pripravuje sa aj výstavba nového cestného mosta medzi Záhorskou Vsou a Angernom.
 
O význame a fungovaní EÚ, dôležitosti eurovolieb, dopade EÚ na miestnu a regionálnu politiku či o možnosti odborných zahraničných stážach diskutovali študenti aj s podpredsedom EK a komisárom pre inštitucionálne vzťahy a administratívu Marošom Šefčovičom, europoslancami Eduardom Kukanom, Katarínou Neveďalovou, Miroslavom Mikolášikom, Borisom Zalom aj s Ivanom Štefancom.
Voľby do EP začínajú vo štvrtok 22. mája v Holandsku a Veľkej Británii a skončia v nedeľu 25. mája. V dvoch krajinách EÚ, v Česku a Holandsku, sa budú eurovoľby konať až dva dni. Na Slovensku budú 24. máj 2014. Slovenských poslancov v 751 člennom EP bude sedieť celkom 13.