Blindfriendly Streda 23. 10. 2019 | Meniny má Alojza Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

9.5.2019 - O 15% vyšší záujem o župné školy

Do prijímacieho konania pre školský rok 2019/2020 sa na stredné školy v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) prihlásilo o 1 268 žiakov viac ako v minulom roku. V praxi tak ide o vyše 15% nárast z 8 368 záujemcov v minulom roku na 9 636 záujemcov v tomto roku.

 

„Už po roku a pol sústredeného úsilia v oblasti školstva vidíme jeho výsledky – aj vo forme zvýšeného záujmu o školy BSK. Nárast sme zaznamenali už v minulom roku, no tohtoročné čísla sú ešte lepšie! Okrem nových odborov a podpory vzdelávania, sme školám rozviazali ruky a navýšenými financiami podporili ich iniciatívu a aktivity. Zároveň sme zintenzívnili komunikáciu s rodičmi a žiakmi. A našli sme vynikajúcu odozvu medzi riaditeľmi, učiteľmi a zamestnancami škôl BSK,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Celkový nárast záujmu na školách Bratislavského samosprávneho kraja sa deje napriek poklesu počtu 8-ročných gymnázií. Nárast záujmu je zároveň vyrovnaný medzi gymnáziami (16% o 530 prihlášok) a odbornými školami (14% o 696 prihlášok). Najväčším „skokanom“, teda školou s najvyšším nárastom záujmu žiakov, je Stredná zdravotnícka škola na Strečnianskej, kam sa aj vďaka novým odborom (praktická sestra, asistent výživy a masér) prihlásilo o 214% viac žiakov ako v minulom roku.

„Zvýšený záujem o odborné školy v Bratislavskom kraji je ukážkou, že aj odbornému školstvu vieme vdýchnuť druhý dych,“ dopĺňa Branislav Gröhling, poradca predsedu BSK pre školstvo. „Na odborných školách nám nárast záujmu ťahá úspešné zaradenie nových zameraných na IT technológie  a úspešná spolupráca so zamestnávateľmi na duálnom vzdelávaní. Rovnako sa pozitívne premietlo aj lepšie prerozdelenie odborov medzi školami – napríklad na zdravotníckych školách vďaka tomu máme 33% nárast záujmu o zdravotnícke odbory.“

Nárast však zaznamenalo aj 7 župných gymnázií, ktoré rozšírili svoju ponuku o bilingválne triedy. Do tých sa oproti minulému roku prihlásilo až o 93% viac žiakov.