Blindfriendly Pondelok 11. 11. 2019 | Meniny má Martin Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Aréna uvedie Ptákovinu

 „Komedie tak nevážna, že je to víc než komedie – je to ptákovina.“ Takto rovnomennú hru definoval jej režisér Ladislav Smoček. S jej premirétou sa predstavil v Prahe už v septembri t.r. a 9. decembra ju poprední českí herci Činoherného klubu (ČK) Ondřej Vetchý či Jaromír Dulava predstavia aj na divadelných doskách Divadla Aréna.

 

Hra, ktorá vo svojej dobe možno až príliš okato triafala do režimu moci, pôsobí rovnako trefne aj dnes – nespočíva totiž v obžalobe konkrétneho politického systému, ale v komickosti, ktorú so sebou môže priniesť  horlivá túžba po očiste. Séria absurdných situácií vzniká po tom, čo sa na školskej tabuli objaví kresba známeho symbolu kosoštvorca, ktorý tam nakreslí riaditeľ školy.
 
Autor Ptákoviny Miloš Kundera napísal tento titul  „počas jedného šťastného týždňa roku 1966“ v malej hotelovej izbe v Trenčianskych Tepliciach. Ptákovinu prvý raz naštudovali a uviedli v roku 1969, medzi iným aj v Divadle na Zábradlí s Milošom Kopeckým a Josefom Chvalinom v hlavných úlohách. Hru však uviedli v nešťastnom období, po vpáde okupačných vojsk, a tak bola po krátkom čase stiahnutá. Po nežnej revolúcii sa jej inscenovania ujal dramatik a režisér Ladislav Smoček a v roku 2008, takmer 40 rokov po jej premiére, ju znovu uviedol pražský Činoherní klub. Jej nová premiéra bola v českej tlači  označená aj ako „triumfálny návrat dramatika“.