Blindfriendly Pondelok 6. 4. 2020 | Meniny má Irena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Bratislavská župa pozýva do divadiel

Aréna, Astorka, Ludus i Bratislavské bábkové divadlo pripravili pre svojich divákov v novej divadelnej sezóne 2009/2010 množstvo noviniek a zaujímavostí. Zriaďovateľom divadiel je Bratislavský samosprávny kraj.

 
Divadlu Aréna sa podarilo získať exkluzívnu licenciu na prenosy z Metropolitnej opery v New Yorku, divákom tak v priamom prenose ponúkne najväčšie svetové hviezdy operného neba. Je známe, že Metropolitná opera je dlhodobo považovaná za absolútnu špičku medzi opernými domami a prvým priamym prenosom v Aréne bude Pucciniho Tosca s Karitou Matillou v titulnej úlohe. Zo slávnych hviezd to neskôr bude Anna Netrebko či Placido Domingo. Okrem iného Aréna ďalej plánuje spoluprácu s talentovanou režisérkou Soňou Ferancovou, z ktorej by mala vzniknúť nová, moderná a aktuálna interpretácia Othella.
 
Astorka Korzo ´90 vstupuje do 20. divadelnej sezóny, v ktorej si na jar herci spolu s divákmi pripomenú jubilejné výročie jeho založenia. Astorka v tejto sezóne uvedie obnovenú premiéru inscenácie Kentauri, slovenskú premiéru Goetheho hry o láske s netradičným koncom. Už tradične divadlo pripravuje Festival Astorka, na ktorom sa po 5-krát predstavia divadelné súbory zo zahraničia. A naopak Astorka sa predstaví v susedných Čechách v rámci Dní Astorky v Svandovom divadle v Prahe. Sezónu ukončí Astorka premiérou Čechovovho Platonova, ktorý sa zaradí do najvýznamnejšej tematickej línie inscenovania ruskej klasiky v Astorke pod režijným vedením Romana Poláka. Bohatý repertoár z predchádzajúcich sezón budú aj v novej divadelnej sezóne uvádzať nielen na domácej scéne, ale i na zájazdoch po celom Slovensku, ako a aj v zahraničí.
 
Nová sezóna v Bratislavskom bábkovom divadle je cielene nasmerovaná na veľké klasické diela slovenského i svetového dramatického, literárneho i hudobného dedičstva. „Cieľom takejto dramaturgie v našom divadle je upriamiť pozornosť na osvedčené umelecké hodnoty, ktoré sa ale nedostávajú často do ponuky, zvlášť detskému divákovi.“, povedal riaditeľ divadla Ján Brtiš. Divadelnú sezónu otvorí BBD škôlkohrou Jána Dobrodinského Gašparko s Kubom v Krištáľovom kaštieli. Tento titul si nárokuje prinavrátiť postavu Gašparka i gašparkovské divadlo do slovenského kultúrneho kontextu. Realizáciu ponúkne BBD v  sviežom podaní mladých inscenátoriek, P. Musilovej a K.Hroznovej. Veľkým titulom v zimnom období bude inscenácia Figaro na motívy hry P.A.C. de Beaumarchaisa Barbier zo Sevilly. Veselý príbeh, ktorý inšpiračne čerpá z talianskej commedie dell arte, bude pre detského diváka dozaista inšpiratívny aj hudobnými motívmi, na ktoré bude titul bohatý. Záver roka 2009, tak ako sa to už stalo tradíciou v BBD, zarezonuje tzv. Mikulášsky týždeň. Na záver každého prestavenia s mikulášskym motívom príde na scénu Mikuláš s bohatou, sladkou nádielkou pre deti. Jarné obdobie bude v znamení inscenácie veršovanej rozprávky Ľ. Podjavorinskej ČIN-ČIN. Táto predloha žije v povedomí mnohých generácií ako jedna z najkrajších spomienok na obdobie detstva. Sezónu uzavrie inscenácia veľkého, svetoznámeho titulu Igora Stravinského Príbeh vojaka. Túto predlohu inscenovali na mnohých svetových javiskách (na slovenských iba sporadicky) v rozličných realizáciách. V nich sa kládol dôraz zväčša na pohyb, tanec, hudobnú interpretáciu, atď. Režisér a výtvarník z radov Slovákov zo Srbska, Miroslav Benka, nositeľ prestížnych svetových ocenení, sa v tejto inscenácii vráti k prvotnej inšpirácii: k mágii rozprávky.
 
Divadlo Ludus začína sezónu v nových priestoroch Divadla Heineken Tower Stage na Pribinovej ulici v Bratislave. V októbri ponúkne známu Gogoľovu hru Revízor. V réžii Petra Kubu ju naštudujú v rámci cyklu Nebojme sa klasiky, ktorý je určený pre stredoškolskú mládež. V novembri uvedie divadlo nové naštudovanie tematickej, hudobno-dramatickej hry M. Endeho Čáry, máry, fuč, na tému Vianoce a Nový rok. Záver divadelnej sezóny 2009/2010 bude patriť premiére v mesiaci apríl. Divadlo ponúkne L. Kerata - pôvodnú hru zo súčasnosti pre mladých, alt.: Goldinga - Boh Much, v réžii Jiŕího Havelku, známeho českého režiséra z Prahy, konkrétne z tamojšieho Divadla Ypsilon.