Blindfriendly Piatok 21. 2. 2020 | Meniny má Eleonóra Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Bratislavské bábkové divadlo ocenené na svetovom festivale

 Bratislavské bábkové divadlo, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského kraja, dostalo ako jediné slovenské divadlo možnosť zúčastniť sa medzinárodného festivalu Harmony World Puppet Carnival v thajskom Bangkoku. S predstavením Naozaj alebo O chlapcovi, ktorý kreslil sa umiestnilo medzi desiatimi finančne ocenenými predstaveniami, konkurovalo mu 116 predstavení zo 64 krajín.

 
Bratislavské bábkové divadlo reprezentovalo Slovensko i slovenských bábkarov na najvyššej úrovni, čo ocenila festivalová porota troma nomináciami: za najlepší umelecký výtvor, za najlepšiu herečku pre Adelu Mojžišovú a udelenou cenou za najoriginálnejšie predstavenie a sumou tisíc dolárov. „Bratislavské bábkové divadlo dokázalo, že slovenské bábkové umenie je na svetovej úrovni. Nominácie aj ocenenie svedčia o kvalite divadla, čo ma veľmi teší,“ zhodnotil bratislavský župan Pavol Frešo.
 
BBD reprezentovalo Slovensko s inscenáciou „Naozaj alebo o chlapcovi, ktorý kreslil“. Pôvodná hra v anglickom origináli „Aaahr!!“ bola ocenená na viacerých svetových súťažiach. Hru preložila Katarína Jánošová a režírovali ju Ivan Martinka a Andrej Kalinka. Predstavenie je určené pre deti od päť rokov. Je to smutno–smiešna klauniáda zachytávajúca svet tvorivého dieťaťa, ktoré sa snaží zistiť, čo je naozaj a čo iba akože. Na pozadí vtáčieho sveta odkrýva vzťahy obyčajnej rodiny, ťažkosti, ale aj radosti spojené s hľadaním vlastného ja.
 
Festival Harmony World Puppet Carnival združuje bábkarov z celého sveta. Jednotlivci i skupiny sa predviedli na piatich divadelných scénach v Bangkoku. Návštevnosť všetkých predstavení bola ohromujúca, niekoľko tisíc ľudí a odrážala vynikajúcu propagáciu akcie a záujem miestnych ľudí o spoznávanie umenia iných národov a kultúr. V Ázii je bábkové umenie kultúrnym dedičstvom predávaným z generácie na generáciu, je úzko spojené s náboženstvom, filozofiou a históriou.   
 
Festivalová porota bola zložená z piatich reprezentantov bábkového umenia na jednotlivých kontinentoch: autor a režisér J. Bickel za Severnú Ameriku, režisér R. Petrovic za Európu, režisér S. A. Meddah za Afriku, profesor a majster bábkového umenia za Áziu Dr. Suyanto, S. Kar, herečka a bábkoherečka za Južnú Ameriku A. Caballero a K. Piromya za Thajsko. Prenos z otvorenia festivalu vysielalo niekoľko desiatok televízií po celom svete. Festival si už teraz získal mnoho priaznivcov a pripravuje sa jeho nasledujúci ročník (pravdepodobne vo Vietname).