Blindfriendly  17. 11. 2019 | Meniny má Klaudia Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

BRUSEL: Pre NATO smú byť dodávateľmi aj naši podnikatelia

Slovenskí podnikatelia sa môžu zapojiť do vojenských a civilných dodávok pre NATO. Verejné obstarávanie sa realizuje prostredníctvom centrály NATO v Bruseli, prostredníctvom agentúr NATO aj prostredníctvom veliteľstiev NATO. Možnosti pre našich podnikateľov vznikajú aj vďaka stavbe nového sídla NATO v Bruseli. Podrobné informácie pre podnikateľov možno nájsť na stránke Ministerstva zahraničných vecí SR: http://www.mzv.sk/sdnato

 
Jednotlivé agentúry, veliteľstvá aj centrála NATO si na účely verejného obstarávania vytvárajú vlastné databázy firiem a spoločností. Až ponuky nad určitú hodnotu sú zverejňované na internete a len veľké medzinárodné výberové konania sú zasielané na vedomie delegáciám členských štátov NATO. Je preto odporúčané zaregistrovať sa v jednotlivých agentúrach ako potenciálny dodávateľ, prípadne podpísať rámcovú zmluvu, čo zabezpečí , že agentúra či veliteľstvo môže pozvať firmu na základe poskytnutého profilu priamo do menšieho alebo väčšieho výberového konania. Firmy a spoločnosti registrované v databáze sú v prípade vyhlásenia medzinárodného výberového konania priamo kontaktované a vyzývané na zapojenie sa do procesu obstarávania. V databázach agentúr môžu byť zaradené firmy a spoločnosti, ktoré spĺňajú kvalifikačné predpoklady pre verejné obstarávanie. Spoločnosti musia byť schopné komunikovať v anglickom, poprípade francúzskom jazyku.
„Pre registrované spoločnosti je dôležité, aby svoje údaje v databáze pravidelne aktualizovali a uviedli detaily o tom, čo sú schopné zabezpečiť,“ priblížil bratislavský župan Pavol Frešo. V databáze sa totiž vyhľadáva aj prostredníctvom kľúčových slov a robí sa indikatívny zoznam spoločností, ktoré môžu v rámci nejakého výberového konania predložiť návrh projektu. Je dôležité vedieť, či spoločnosť dokáže službu realizovať aj mimo územia členských štátov NATO, napríklad priamo na mieste aliančnej operácie alebo či okrem výroby konkrétnych spôsobilostí ich dokáže aj demontovať a v akých množstvách a v rámci akých časových rámcov.

Možnosti pre podnikateľov prezentoval poslancom BSK veľvyslanec Slovenskej republiky pri NATO Tomáš Valášek. Poslanci sa počas návštevy centrály NATO v Bruseli zaujímali aj o budúcnosť kuchynského letiska v kontexte pripravovaného územného plánu.