Blindfriendly Sobota 22. 2. 2020 | Meniny má Etela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

BSK chce kvalitu školstva zlepšiť zvýšením miezd učiteľov

 Bratislavský samosprávny kraj chce kvalitu školstva v regióne zlepšiť aj zvýšením mzdových prostriedkov pre učiteľov. Kraj totiž už dlhší čas nedosahuje v školstve najlepšie výsledky a to sa týka napríklad aj monitoringu deviatakov či maturít.

 

V stredu 2. júna na spoločnej tlačovej konferencii prestavili nový model financovania zvýšenia miezd pre učiteľov v Bratislavskom kraji jeho predseda Pavol Frešo a predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport Tatiana Rosová (SDKÚ-DS). Jeden z problémov kvality stredných škôl, ktoré má kraj vo svojej pôsobnosti, je podľa župana aj kvalita učiteľov a výška ich platu. Mnohí preto zo škôl odchádzajú a zostávajú len „najzanietenejší“. Bratislavský kraj preto navrhuje vytvorenie viaczdrojového motivačného fondu na zlepšenie odmeňovania učiteľov. "Tabuľkové platy sú niekde nadštandard a niekde sú podštandard," povedal na brífingu župan Pavol Frešo.

Podľa neho by sa dal takýto model vytvoriť v rámci Plánu hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR), finančne by však mali prispievať aj zamestnávatelia v kraji. Práve im by podľa predsedníčky Výboru NR SR pre vzdelávanie, mládež, vedu a šport Tatiany Rosovej malo v prvom rade záležať na kvalite ich budúcej pracovnej sily. Kraj by mal podľa Freša v júni schvaľovať rozpočet na tento rok, v septembri by mohli k tejto metodike smerovať prvé rozhodnutia. Predseda kraja verí, že so zamestnávateľmi a partnermi sa dohodne a model bude fungovať.

Podľa župana Freša je viaczdrojový motivačný fond je jediný model, ktorý sa dá uplatniť. „Je naším právom niečo žiadať. Uvedomujem si, že tento model je unikátny, ale niekde treba začať,“ dodal Frešo. Rozhodovacia právomoc, ktorý stredoškolský učiteľ dostane peniaze navyše, má byť na riaditeľoch. „To sú ľudia, ktorí o tom najviac vedia. My im nejaké ukazovatele ponúkneme, ale oni budú tí zodpovední," povedal Frešo. BSK bude zase posudzovať, na ktorú školu peniaze pôjdu. Kľúčom má byť pokrok, ktorý školy dosahujú.