Blindfriendly Utorok 7. 4. 2020 | Meniny má Zoltán Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

BSK spolupracuje s Chorvátskom

 Vo štvrtok 14. júna 2007 prijal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Vladimír Bajan spolu s podpredsedníčkou Monikou Flašíkovou-Beňovou mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Chorvátska na Slovensku J.E. pána Tomislava Cara. Bola to jeho prvá oficiálna návšteva predsedu BSK po nástupe do funkcie veľvyslanca v SR.

 
Pán veľvyslanec na úvod poďakoval za prijatie a odovzdal predsedovi  BSK pozývací list od župana Záhrebskej župy, v ktorom pozýva predsedu BSK na návštevu na jeseň t.r. Veľvyslanec vyzdvihol, že slovenské regióny, obzvlášť bratislavský, im je vzorom v znižovaní nezamestnanosti. Ocenil, že tak malá krajina ako je Slovensko vstúpila za posledné obdobie do veľkých procesov. Medzi témami, ktoré zaujímali jeho excelenciu,  bol automobilový priemysel, zaujímal sa aj o využívanie finančných prostriedkov z fondov EU. Predseda BSK vyzdvihol výstavbu diaľnic v Chorvátsku, hovorilo sa aj o vybudovaní cyklotrás v bratislavskom kraji. Chorvátsky veľvyslanec deklaroval prioritný záujem získavať od nás skúsenosti z predvstupového ako aj členského obdobia tak v celoštátnom ako aj regionálnom meradle. 
 
Ďalšími témami spoločného rozhovoru bola spolupráca v školstve - Slovensko a Chorvátsko majú takmer rovnaký počet študentov (cca 60 000) a to aj napriek tomu, že Chorvátsko má dvakrát toľko obyvateľov ako Slovensko. BSK má záujme na vytvorení podmienok pre realizáciu mladých prostredníctvom dohôd s univerzitami tak, aby neodchádzali do zahraničia.
Podpredsedníčka Flašíková-Beňová hovorila aj o Konferencii CETC, kde malo zastúpenie aj Chorvátsko. Ako europoslankyňa potvrdila, že Európska únia má záujem a snahu o to, aby na Balkáne bol pokojný život.
 
Pán veľvyslanec informoval predsedu BSK o svojich prioritách vo svojej diplomatickej misii na Slovensku. Je to oblasť spolupráce medzi regiónmi obidvoch krajín v oblasti výstavby diaľníc, v oblasti dodávanie súčiastok pre automobilový priemysel a spolupráca v oblasti regionálneho rozvoja či už dopravy, kultúry alebo športu.    
 
Obe strany potvrdili záujem o úzku spoluprácu v najbližšom obdobím, čo môže byť stelesnené už stretnutím na Dňoch chorvátskej kultúry budúci týždeň, na ktoré BSK prispelo tiež finančne.