Blindfriendly Utorok 25. 2. 2020 | Meniny má Frederik Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Cez víkend sa bude v kraji piknikovať a sláviť kapusta

 Jeseň v Bratislavskej župe sa už tradične nesie v duchu hodových osláv, festivalov a vinobraní. Séria týchto podujatí je označovaná Župnou jeseňou, ku ktorej neodmysliteľne patrí aj záhorácke slávenie kapusty počas prvého októbrového víkendu. Piknikovú atmosféru môžu obyvatelia aj návštevníci kraja zažiť v sobotu v Senci.

 
„Župná jeseň v sebe združuje to najlepšie a najtypickejšie, čím sa náš kraj môže pochváliť. Aj takýmto spôsobom chceme ľudí pritiahnuť do regiónu, aby si pozreli jeho krásy a aby sa zúčastnili akcií, ktoré sme pripravili v spolupráci s mestami a obcami,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.
 
Slávnosti kapusty – Deň zelá patria od roku 1996 medzi najväčšie festivaly na Záhorí a ich cieľom je zachovanie tradícií pestovania a spracovania regionálnych odrôd kapusty v našich končinách. „Veľká vďaka patrí všetkým pestovateľom, producentom „zelá“, remeselníkom, umelcom, všetkým, ktorí sa podieľajú na zachovaní a rozvíjaní vzácnych tradícií stupavského, záhoráckeho i bratislavského regiónu a zvyšujú tak jeho atraktívnosť,“ doplnil župan.
 
Zvolávačka na „Deň zelá“ bude dnes od 15:00, kedy sa z voza ťahaného koňom po Hlavnej ulici bude ponúkať všetkým okoloidúcim koštovka „zelá“. Slávnostné otvorenie XVII. ročníka Slávností kapusty bude o 17:00 na hlavnom pódiu pri Dome kultúry v Stupave, aj za účasti predsedu BSK Pavla Freša. Pre návštevníkov je pripravený bohatý kultúrny program - trojdňový Stupavský jesenný jarmok, tanečné a hudobné vystúpenia, koncerty, súťaže - vo varení kapustnice či o najväčšiu hlávku kapusty, výstava Úroda, Výstava dyňových strašidiel či výstava Remeslá a umenie. Celé podujatie sa slávnostne ukončí v nedeľu o 21:00 ohňostrojom. Bližšie informácie o programe je možné nájsť na stránke www.mkic.sk . Partnermi podujatia sú aj tento rok Bratislavský kraj a Krajská organizácia cestovného ruchu Turizmus regiónu Bratislava. Prezentačný pult BSK a SACR je v budove Mestského kultúrneho a informačného strediska v Stupave a  prezentačný stánok KOCR pred budovou MKIS.
 
Piknikovať sa bude v sobotu od 13:00 do 18:00 pred Synagógou v Senci. Podujatie je zamerané na rodiny s deťmi a má podporiť zdravý životný štýl. Pripravené je divadielko „z kufra von“, vystúpenie Funkiez, prezentácia galérie Synagóga a tiež rôzne hry pre deti, maľovanie na tvár či tvorivé dielne. Podujatie Piknik&Bike pripravil kraj v spolupráci s mestom Senec.