Blindfriendly Pondelok 6. 4. 2020 | Meniny má Irena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Deň otvorených dverí európskych inštitúcií v Bruseli

Deň otvorených dverí je každoročným zaujímavým podujatím, ktoré poskytuje množstvo informácií o činnosti európskych inštitúcií a myslí aj na rôznorodú jazykovú výbavu účastníkov. Interaktívnou formou prostredníctvom kvízov a hier sa snaží zaujať širokú vekovú škálu návštevníkov. Kultúrny program dotvára atmosféru podujatia so silným dôrazom na kreativitu, nakoľko rok 2009 je rokom tvorivosti a inovácie. Obyvatelia a návštevníci mesta majú možnosť prísť sa pozrieť do európskych inštitúcií ako Výbor regiónov, Rada Európskej Únie, Európsky parlament alebo Európska komisia.

 
V tomto roku sa podujatie konalo v sobotu dňa 9. mája.
Záujem bol veľký, čakajúci ľudia pred jednotlivými inštitúciami vytvárali radu vlniacu sa do veľkého hada. Ten, čo sa nenechal zastrašiť zistil, že sa dovnútra dostal rýchlo a informácie dostal zaujímavou formou zrozumiteľné aj pre tých najmenších. Účastník samozrejme musel ovládať aspoň jeden z oficiálnych jazykov používaných v Bruseli (francúzsky, holandsky alebo nemecky), avšak aj v anglickom jazyku dostal veľa materiálu. Čakanie spríjemňovali hudobné produkcie pred budovami a aj vo vnútri. Inštitúcie sa nenachádzajú od seba ďaleko, preto presun netrval dlhšie ako 10 minút peši. Treba myslieť aj na to, že v takmer každej podstúpite prehliadku, ktorá má zaručiť bezpečnosť podujatí.
 
Vo Výbore regiónov mali zastúpenie takmer všetky regióny EÚ. Každý si mal možnosť vybrať oblasť, ktorej sa bude vo svojom stanovišti prioritne venovať. Vybrať si mohli z tém ako: Kreativita a inovácie: čo nového v mojom regióne, 20. výročie pádu Berlínskeho múru, 10. výročie eura, 5. výročie vstupu nových členských krajín do EÚ, Lokálne aktivity: čo spravila Európa v mojom regióne.
 
Bratislavský samosprávny kraj sa zameral na témy výročia pádu železnej opony. Fotografiami si pripomenul návštevu britskej kráľovnej v októbri 2008 a odhalenie pamätníka pri príležitosti 20. výročia pádu železnej opony. Tému eura predstavil na svojom stánku prostredníctvom detských fotografií a ich asociácií s našou novou menou. Stánok esteticky dotváral banner a brožúry s fotografiami miest v Bratislavskom kraji. Účastníci mali možnosť vidieť aj film o tomto kraji s množstvom pútavých záberov. Ochutnávka vín z Bratislavského kraja a sladké perníky dotvárali atmosféru prezentácie regiónu. Podujatia sa zúčastnil aj prezident Výboru regiónov M. Luc Van den Brande, ktorý sa osobne zastavil na stánku BSK.
 
Európsky parlament sa nachádza hneď vedľa Výboru regiónov. Točité schodisko vedie na dve poschodia. Na prvom bol pre účastníkov pripravený hudobný a tanečný program trvajúci celý deň. Na prvom poschodí mala zastúpenie francúzska komunita pôsobiaca v Bruseli, ktorej názov bol Centrum pre kinematografiu a audiovizualizáciu. Materiály ste si mohli naštudovať iba vo francúzštine. Zaujímavým stánkom bola prezentácia webportálu www.moneeuropass.be, vďaka ktorému si môžete urobiť vlastný životopis podľa európskych noriem a je dostupný v 23 jazykoch. Na druhom poschodí bolo veľa interaktívnych hier ako jazykový labyrint, slovný puzzle alebo kvíz so základnými otázkami ohľadne EÚ. V dvoch cykloch v dĺžke po 90 minút sa konala debata s členmi európskeho parlamentu. Téma debaty bola ,,Ako európsky parlament ovplyvňuje životy 500 miliónov európskych obyvateľov.“ Preklad umožnili do angličtiny, francúzštiny, holančtiny a nemčiny a mohli sa do nej formou otázky zapojiť všetci účastníci. Veľké zastúpenie mali ekologické témy s množstvom materiálov poskytnutých v najmenej troch európskych jazykoch.
 
V Rade EÚ bol veľký priestor poskytnutý predsedajúcej krajine - Českej republike. Vo vstupnej hale sa nachádzalo kontroverzné dielo českého umelca Davida Černého Entropa, ktoré dopĺňal interaktívny test dešifrujúci toto dielo. Jednotlivé brožúry informovali o kultúrnych aktivitách českého predsedníctva. Pre deti bol vyhradený kútik s českými animovanými filmami osladený sladkosťami ako Kaštany, Deva čokoládky alebo Hašlerky. V druhej polovici haly ste sa mohli dozvedieť odpovede na otázky Čo je Europol a za čo zodpovedá, Aká je misia agentúry Rady EÚ, na čo sa zameriava, čo je jej cieľom a čo je náplňou Haagskeho programu v oblasti vnútra a spravodlivosti na úrovni EÚ.
 
Hneď oproti sa nachádza budova Komisie EÚ, pred ktorou návštevníkov vítal hudobný program, interaktívne hry pre deti a šou akrobatov. Ako symbolický darček ste si mohli sami naraziť mincu na historickom razidle. Informačné stánky vo vnútri budovy poskytovali informácie ohľadom regionálnej politiky v EÚ. Brožúry o štruktúre investícií v EÚ v rokoch 2007-2013 boli prehľadne spracované vo viacerých jazykoch. Atmosféra sa niesla v duchu kreativity a inovácie. Množstvo hier pre deti bolo prevedených do atraktívnej estetickej formy s množstvom 3D kulís. Väčšiu časť zaberala výstava výherných plagátov súťaže, ktorú vyhlásil Jacques Barrot, viceprezident Európskej komisie. Témou súťaže bolo ,, Európska Únia a občianstvo“ a zúčastniť sa jej mohli všetci nad 16 rokov so sídlom v EÚ. Plagát musel byť ilustráciou na jednu stranu bez textu a čo najvýstižnejšie vyjadriť tému. Do súťaže prišlo spolu 2500 prác, čo svedčí o veľkom záujme mladých ľudí vyjadriť svoj názor aj inou formou ako hovorené slovo.
 
Podujatie Open Doors sa bude konať aj na budúci rok. Európsky týždeň regiónov a miest Open days je podobného charakteru a bude sa konať v októbri t. r. v Bruseli.