Blindfriendly Pondelok 6. 4. 2020 | Meniny má Irena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Deň otvorených pivníc na Sv. Urbana®

Združenie Malokarpatská vínna cesta®, Bratislavský samosprávny kraj a Trnavský samosprávny kraj, pod záštitou oboch ich predsedov Ing. Vladimíra Bajana i Ing. Tibora Mikuša a Malokarpatské osvetové stredisko v Modre pripravili na sobotu 24. mája podujatie nazvané OTVORENÉ PIVNICE NA SV. URBANA®. Ním sa zároveň otvorila vinohradnícka sezóna v Malokarpatskej oblasti.

 

V krásnej a májovým slnkom zaliatej záhrade modranského Malokarpatského osvetového strediska jeho riaditeľka Dr. Anna Píchová privítala predsedov oboch krajov i všetkých milých a vzácnych hostí. Po priateľských a neformálnych príhovoroch predsedovia krajov Ing. V. Bajan a Ing. T. Mikuš, spolu s Ing. Milanom Pavelkom, predsedom Združenia malokarpatská vínna cesta® a Ing. Alexandrom Achbergerom, predsedom Združenia miest a obcí Malokarpatského regiónu, podpísali Memorandum, v ktorom sa zaviazali spoločne pestovať a utužovať vzájomné partnerstvo.

Združenie Malokarpatská vínna cesta® zvykne pri príležitosti otvorených pivníc oceniť tých, ktorí výrazne prispeli k rozvoju vinohradníctva a vinárstva v oblasti. Pamätný list si tento rok prevzali dvaja Pezinčania – Grinavčania“ vinohradník a vinár Augustín Krasnanský a predseda Vinohradnícko – vinárskeho družstva Karpaty Ing. Ján Satko, CSc.

Svoju novú knihu Víno na zjedenie hosťom predstavil a malokarpatským mokom pokrstil známy slovenský enológ Prof. Fedor Malík.

Na záver priateľského stretnutia všetkých prítomných uctievačov a milovníkov skvelého malokarpatského vína piesňami, o čom inom ako o víne, pozdravil sólista opery SND Štefan Babjak s Ľudovou hudbou Petra Kuštára.

V tom čase sa už pomaly začínali zapĺňať pivnice a pivničky na 50 kilometrov dlhej trase od Bratislavy po Trnavu. Ich otvorením aj na Sv. Urbana vyšli organizátori v ústrety všetkým slovenským i zahraničným milovníkom malokarpatského vína a už po druhý raz doplnili kalendár najobľúbenejších podujatí MVC – dosiaľ dobre známy a mimoriadne obľúbený novembrový Deň otvorených pivníc®.

V túto sobotu viac ako 2500 návštevníkov putovalo po 98 sprístupnených pivniciach, ochutnávalo toľko druhov vína, koľko im hrdlo ráčilo a koľko zvládli. Labužnícky vychutnávali Veltlín zelený, Rizling vlašský i rýnsky, Műller - Thurgau, Rulandské biele, Svätovavrinecké, Tramín červený a ďalšie druhy, ktorým sa u nás dobre darí. Oceňovali kvalitu vín, atmosféru pivníc a pivničiek, priateľský prístup jednotlivých vinárov ku všetkým hosťom. Spoznali ste ich podľa úsmevu a dobrej nálady, podľa visačky na krku, koštovacieho pohárika v ruke a podľa mapy, ktorá pomáhala navigovať ich kroky do tých najlepších pivníc. Ochutnávali a kupovali. Hovorili po slovensky, česky, poľsky, nemecky, francúzsky, po anglicky... Chýr o malokarpatskom víne a skvelej organizácii oboch Dní otvorených pivníc® v roku už prekročil hranice Slovenska a dnes k nám chodí riadna časť Európy. A prví „zvedovia“ prišli dokonca aj z Kanady... Verte - neverte, ale mnohí zo sobotných návštevníkov si už záväzne rezervovali vstupenky na novembrový termín.

Májový sviatok vína veľmi vhodne dopĺňali sprievodné podujatia: na nádvorí MOS v Modre hrali a spievali Kuštárovci, varila sa slávnostná polievka s „frkacúlami“, výstava Eleny Kľúčikovej „Maľba na hodvábe“ zaujímala predovšetkým ženy, pezinská firma Raždík predstavovala svoju dekoratívnu a úžitkovú keramiku. Hrad Červený Kameň prispel bezplatnými vstupmi, boli každú hodinu, do hradných pivníc s výkladom o pivniciach, vínach a vinohradníctve na panstve Červený Kameň. Jedenásť pivníc okrem vína ponúkalo návštevníkom aj gastronomické pochúťky nášho regiónu.

Májové Otvorené pivnice na Sv. Urbana®, na čom sa zhodli všetci ich návštevníci, boli mimoriadne úspešné. Určite rovnako úspešný bude aj deviaty Deň otvorených pivníc® 14. a 15. novembra t.r. Radi sa tu s vami stretneme.