Blindfriendly Pondelok 9. 12. 2019 | Meniny má Izabela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Divadlo Astorka Korzo '90 oslavovalo 20. výročie vzniku

 Bratislavská Astorka, ktorej zriaďovateľom je od roku 2002 Bratislavský samosprávny kraj, oslávila vo štvrtok, 15. apríla, svoje 20. výročie vzniku.

 

Jubileum si členovia divadla, spolu s predsedom BSK Pavlom Frešom, zakladateľmi a tvorcami, ktorí s Astorkou počas uplynulých rokov spolupracovali, pripomenuli slávnostným galaprogramom. "Astorke želám, aby ju spravovali a viedli takí ľudia, akí jej umožnili život tých prvých 20 rokov, a samozrejme, aby mala takú skvelú generáciu hercov, ako tá, ktorá divadlo zakladala, aj ako tá, ktorá je tu teraz," uviedol Frešo pri odovzdávaní pamätnej plakety od akademického sochára Mariána Polonského riaditeľovi divadla Vladovi Černému.

"Divadlo bolo založené 1. apríla 1990, prvú premiéru sme mali 19. septembra toho istého roku, bola to hra Václava Havla Vyrozumenie v réžii Vladimíra Strniska. Od tej doby sa nám podarilo urobiť vyše 70 inscenácií, spolupracovali sme s viac ako 800 umelcami v rôznych profesiách, dostali sme mnoho významných ocenení, máme 20 výročných cien Literárneho fondu, sme vlastníkmi 13 divadelných Dosiek, čo je najvyššie divadelné ocenenie na Slovensku, získali sme mnohé ceny na festivaloch," povedal na galavečeri riaditeľ divadla Vladimír Černý. Astorka reprezentovala slovenské divadlo viackrát v zahraničí, hrala v americkom Los Angeles, škótskom Edinburghu aj v austrálskom Sydney. Medzi najnovšie úspechy divadla patrí zisk hlavnej ceny na festivale Slavija 2010 v srbskom Belehrade.
Prvým riaditeľom Divadla Korzo '90 bol Ľubo Gregor, prvou umeleckou šéfkou Zita Furková. V roku 1993 prijalo názov Astorka Korzo'90 podľa názvu bývalej kaviarne Astória, ktorá sa nachádzala v budove pôvodného sídla Divadla Korzo'90 na Suchom mýte. Od roku 2002 pôsobí Astorka v priestoroch na Námestí SNP. Divadlo sa hlási k tradícii Divadla na korze, zrušeného v čase normalizácie, ktoré sa preslávilo objavnými dramaturgickými a režijnými postupmi, najmä vo vzťahu k modernej svetovej klasike.

Bratislavský samosprávny kraj, ako zriaďovateľ Divadla Astorka Korzo 90, všetkým členom a vedeniu divadla praje do ďalšieho dvadsaťročia silný tvorivý potenciál, veľa ďalších úspechov a ocenení, nielen doma, ale aj v zahraničí.