Blindfriendly Piatok 26. 4. 2019 | Meniny má Jaroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Do zrekonštruovaného gymnázia na Grösslingovej sa žiaci vrátia už v septembri

 Do zrekonštruovaného gymnázia na Grösslingovej ulici v centre Bratislavy, ktoré je v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, sa žiaci vrátia už v septembri.

 

„Sme veľmi radi, že sa žiaci budú môcť učiť od septembra v zrekonštruovanej budove. Gymnázium Grösslingova patrí dlhodobo medzi úspešné školy a týmto vytvoríme žiakom podmienky, aby sa v tejto tradícii pokračovalo,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Ako zároveň uviedol, túto viac ako sto ročnú budovu zrekonštruovali podľa historických detailov, pod dohľadom pamiatkového úradu. 

Rekonštrukcia gymnázia sa začala začiatkom roku 2009, pričom gymnázium provizórne fungovalo v bývalej Strednej priemyselnej škole chemickej na Račianskej ulici. Rekonštrukcia prebieha bez časového sklzu. V zrekonštruovanom gymnáziu pribudnú pilóty pod základmi, strešná krytina, nový je podzemný trakt telocvične, podlahy, elektroinštalácia, svietidlá, rozvody vody a kanalizácie a pribudla aj nová sanitárna technika. Taktiež sú nové počítačové siete, školské tabule a nábytok. V budove gymnázia boli zrekonštruované okná, dvere, drevené obklady stien, schodiská, fasáda, oplotenie areálu, klampiarske a kovové výrobky a bola odstránená prístavba starých šatní. Vynovenému gymnáziu sa teší aj jeho riaditeľka Eva Petrášová: „Bolo našim snom vrátiť sa sem do zrekonštruovanej budovy,“ povedala.

„Teší ma, že župa sa pustila do takejto rekonštrukcie, že sme zohnali peniaze aj z Európskej investičnej banky, menej ma však teší, že výstavba bola dosť nákladná. Ale to neovplyvníme, bolo to rozhodnutie predchádzajúceho vedenia,“ uviedol župan. Doteraz dosiahli náklady na rekonštrukciu školy 20,9 milióna €, na dokončovacie práce v budúcom roku sa počíta s čiastkou cca 850-tisíc €. Celkové náklady na rekonštrukciu školy sú teda 21,8 milióna €. Pôvodne plánované náklady ešte predchádzajúcim vedením kraja predstavovali sumu viac ako 24-miliónov €.

V novom školskom roku otvoria v zrekonštruovanom gymnáziu na Grösslingovej 17 tried, navštevovať ho bude približne 480 žiakov, pedagogický zbor tvorí 40 učiteľov.

Gymnázium Grösslingová sa od svojho vzniku v roku 1908 vypracovalo na jedno z najlepších gymnázií v Bratislave, na Slovensku a možno aj v strednej Európe. Na škole študovali rôzne známe osobnosti ako napríklad Milan Lasica, Božidara Turzonová či Gejza Dusík. Veľa ľudí pozná gymnázium pod skratkou GAMČA. Je to skratka z historického názvu školy - Gymnázium Alexandra Markuša Červenej Armády.