Blindfriendly Sobota 25. 1. 2020 | Meniny má Gejza Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Elektromobil si otestuje aj verejnosť

 Bratislavský župan dnes prevzal elektromobil, ktorý v rámci pilotného cezhraničného projektu VIBRATe (Viedeň, BRATislava e-mobility) bude kraj, župné organizácie či školy testovať. Zámerom župy je podľa predsedu kraja Pavla Freša poskytovať elektromobil vlastným organizáciám ako aj verejnosti.

 

Projekt VIBRATe sa zameriava na podporu elektromobility v strednej Európe. Projekt je financovaný predovšetkým z fondu cezhraničnej spolupráce Rakúsko - Slovenská republika 2007 – 2013. Skúšobná prevádzka elektromobilu sa realizuje vďaka spolupráci BSK so Západoslovenskou energetikou, a.s. Elektromobil bude k dispozícii predovšetkým odborným školám v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja ako výučbové vozidlo, ostatným zariadeniam v pôsobnosti župy a uvažuje sa aj o jeho využití pre širšiu verejnosť. „Chceme ho aj v spolupráci s našimi školami a zariadeniami testovať, aby sme vedeli, ako sa správa v praxi. Inými slovami, či je to plnohodnotná náhrada áut, ktoré jazdia po našich uliciach,“ priblížil Pavol Frešo.

Župa chce testovať aj dojazd elektromobilu v rámci župných štvrtkov. Predseda kraja zdôraznil, že absolútnou prioritou je bezpečnosť a spoľahnutie sa na takýto druh dopravy. „Verím, že aj toto prispeje k tomu, že v Bratislave bude menej hluku, menej problémov so životným prostredím, budeme menej závislí na dodávke klasických palív a budeme sa môcť spoľahnúť na tie zdroje, ktoré máme doma,“ doplnil Pavol Frešo. Podľa podpredsedu kraja Iva Nesrovnala celý svet prestupuje na tieto alternatívne formy dopravy. „Bratislavský kraj je lídrom v zavádzaní týchto alternatívnych a životnému prostrediu bezpečných technológií, tak sme radi, že sme spustili tento pilotný projekt. Je to budúcnosť a pre dopravu v meste nepostrádateľné,“ dodal Ivo Nesrovnal.

Doba nabíjania elektromobilu je cca. 7 hod. Pričom dojazd vozidla na plné nabitie batérií je v zimnej prevádzke do 70 km a v letných mesiacoch až do 130 km. Doba nabíjania elektromobilu prostredníctvom vysokovýkonných nabíjacích staníc (50 kWh), ktoré budú umiestnené na benzínových pumpách a na vytipovaných parkoviskách pri úradoch, nákupných a oddychových centrách bude cca. 20min, pričom sa však nabije iba 80 % kapacity batérií. Maximálna rýchlosť elektrického vozidla je do 100 km.