Blindfriendly Štvrtok 12. 12. 2019 | Meniny má Otília Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Festival Astorka 2010 dopadol nad očakávania!

 Približne dvetisíc divákov navštívilo počas uplynulého týždňa 6. ročník festivalu Astorka 2010 v divadle Astorka Korzo ´90, ktoré je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Od 14. do 20 novembra sa odohralo 12 predstavení.

 
Podľa bratislavského župana Pavla Freša nie je na slovenské pomery obvyklé, keď slovenské divadlo organizuje divadlá z ostatných krajín V4, prípadne z Nórska. „Sme veľmi hrdí, že naše župné divadlo Astorka Korzo ´90 je schopné pritiahnuť takto kvalitnú divadelnú tvorbu sem k nám do Bratislavy,“ zhodnotil. Zároveň ho teší, že o kultúru majú taký záujem ako staršie, tak aj mladšie generácie. Frešo dúfa, že na ďalšom ročníku tejto medzinárodnej prehliadky komorných divadelných inscenácií bude návštevnosť aj vďaka pozitívnym odkazom ešte vyššia.  
 
Súčasťou festivalu boli už druhý rok Scénické rozhovory, ktoré predstavili herečky Szidi Tóbiás a Annu Šiškovú iným spôsobom, ako na javisku. Scénické rozhovory viedol moderátor a dramaturg David Hrbek, ktorý takéto rozhovory pripravuje pravidelne v Prahe vo Švandovom divadle. Frešo ich označil za jedinečné a neopakovateľné. V Prahe sú Hrbekove scénické talk-show vždy vypredané. Paralelne popri festivale pracovala fotografická dielňa pod vedením Pavla Breiera, ktorej výstupom boli výstavy fotografií s unikátnymi zábermi zachytávajúcimi priebeh podujatí.
 
Na festivale sa predstavilo slávne nórske Vart Teatret, ktoré uviedlo adaptáciu Björnsonovej hry Nad naše schopnosti. Zaujímavý program počas celého týždňa tvorili inscenácie nielen európskych divadiel, ako sú napríklad Dejvické divadlo Praha, budapeštiansky Vígszínház, Švandovo divadlo na Smíchově z Prahy čiSlovenské vojvodinské divadlo Báčsky Petrovec zo Srbska, ale i známe slovenské Divadlo Alexandra Duchnoviča. Diváci si pozreli aj inscenáciu pražského divadla, ktoré uviedlo hru Hyde Park I (Pohrebná slávnosť). Záver festivalu patril k podujatiam projektu Noc divadiel, ktoré na celom Slovensku organizoval bratislavský Divadelný ústav. Krásny večer zažili diváci v preplnenom hľadisku s Oblomovom, komédie Švandovho divadla skvele bavili publikom, rovnako ako leniví Ťapákovci vo výbornom podaní DADu, prvýkrát hostili aj nórske divadlo a maďarský Vígszínház, ktoré potvrdili svoje skvelé renomé. Divadelný maratón symbolicky ukončili slávnym Maratónom, tentokrát zo Srbska. Členovia fotografickej dielne nafotili počas Festivalu 2010 unikátne zábery, ktoré čoskoro Divadlo Astorka zverejní.