Blindfriendly Sobota 28. 3. 2020 | Meniny má Soňa Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Festival Astorka

 Po piatykrát pripravuje od stredy 18. novembra divadlo v pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja Astorka Korzo´90 festival, ktorý okrem predstavení domácich i zahraničných divadiel ponúka aj scénické rozhovory so známymi herečkami či výstavu mapujúcu jeho 5 ročnú existenciu.

 
Domáce divadlo ponúkne adaptáciu dokumentu o bizarnom a dramatickom živote Brežnevovej dcéry Galiny Červená princezná. Hra má veľký úspech, nepochybne aj vďaka Zite Furkovej, ktorá za bravúrne stvárnenie titulnej postavy získala nomináciu na Dosky 2009 – Cenu za najlepší ženský herecký výkon. Do Bratislavy prichádza aj poľské Lubuski teatr w Zielonej Górze, ktoré predstaví odvážnu a nápaditú inscenáciu Teraz a navždypod režisérskou taktovkou pražskej skupiny SKUTR. Moderné inscenačné postupy, český humor a rezonancia tragického a smiešneho je určená predovšetkým mladému publiku. Českú republiku zastupujú Divadlo v Dlouhé Praha s adaptáciou slovenského bestselleru od Ľuba Dobrovodu Ja Malkáč, Naivní divadlo Liberec s adaptáciou známeho a úspešného komiksu Pandemonium o vtipných manželoch Kabešovcoch a ich malom susedovi Janíkovi a Švandovo divadlo na Smíchově s absurdnou groteskou Autobus a s komédiou Kto je tu riaditeľ?Maďarské divadloVighszinház Budapešť a Orlai Bt. prichádza na festival s divadelnou hrou nemeckého režiséra, spisovateľa a hudobného skladateľa Eberharda Streula Rekvizitár. Ide o one man show divadelného rekvizitára, ktorý zažije svojich desať minút slávy pred publikom.
 
 
Program festivalu
 
Streda 18. novembra 2009
 
11.00 hod. Javisko
Lubuski Teatr w Zielonej Górze (Poľsko)
MAGDALENA FRYDRYCH GREGOROVÁ / TERAZ A NAVŽDY (TERAZ NA ZAWSZE) **
To, čo je reálne, vyzerá ako ilúzia, a ilúzia pôsobí reálne. Odvážna a nápaditá inscenácia, ktorú s mladými zelenogórskymi hercami vytvorili režiséri skupiny SKUTR z Prahy sa odohráva v zvláštnom magickom priestore, kde je možné pozerať s nadhľadom - vďaka špecifickému českému zmyslu pre humor - i na zásadné otázky, a kde sa prepojením tragického i smiešneho ľahšie prekonávajú prekvapenia, ktoré nám pripravuje osud. To, čo je reálne, sa nám zdá vymyslené, a to, čo je iluzórne vyzerá ako reálne. Rýchlo si uvedomíme, že sa pozeráme sami na seba. Divadelná tvorba SKUTRa (Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský), ktorí začali spoločne pracovať počas štúdia na DAMU u profesorov Josefa Kroftu a Miloslava Klímu vyvoláva už niekoľko rokov uznanie u českej kritickej obce, a rovnako u divákov. Za svoju prácu získali niekoľko nominácií na prestížnu Cenu Alfréda Radoka v kategórii Talent roka, ich inscenácie sa predstavili na festivaloch v Srbsku, Poľsku, Litve, Taliansku, Nemecku, Rumunsku a na Slovensku a napriek mladému veku pôsobia aj pedagogicky, externe na pražskej DAMU či v rámci workshopov v rôznych európskych mestách. Príbeh o mladých ľuďoch, o láske i zrade, mladosti i starobe v režijnom podaní dua SKUTR je teda určený predovšetkým mladému publiku, ktoré dokáže prijímať moderné inscenačné postupy bez predsudkov a s nadšením.
Preklad: Darek JEDZOK
Scéna: JAN POLÍVKA Kostýmy: Elżbieta TERLIKOWSKA 
Hudba: Petr KALÁB Réžia: SKUTR (Martin Kukučka, Lukáš Trpišovskỳ)                                                
Účinkujú: Wojciech BRAWER, Anna CHABOWSKA, Olga PASZKOWSKA, Magdalena BOCHAN, Izabela BEŃ, Przemysław KOSIŃSKI, Tomasz CIACHOROWSKI, Piotr LIZAK, Dawid RAFALSKI

18.30 hod. Foyer
Vernisáž výstavy FESTIVAL ASTORKA 2004 - 2008
Kurátor: Pavol BREIER
 
19.00 hod. Javisko
SLÁVNOSTNÉ OTVORENIE FESTIVALU
Divadlo v Dlouhé Praha (Česká republika)
ĽUBO DOBROVODA / JA MALKÁČ
Čo všetko môže priniesť život v domácnosti, kde otec hovorí po slovensky, matka po česky, babička záhoráckym nárečím a každý každého nenávidí. Slovenská sekcia Divadla v Dlouhé (Martin Matejka, Martin Veliký, Peter Varga a Magdalena Zimová) pripravila adaptáciu slovenského bestselleru Ľuba Dobrovodu Ja malkáč. Pôvodne scénické čítanie sa cez tohtoročné prázdniny premenilo na regulérnu komornú inscenáciu. Román Ja malkáč ani jeho autora nie je treba predstavovať. V posledných rokov sa stal u nás literárnou udalosťou a mnohé výroky postáv kolujú ako špecifické a kuriózne bonmoty. „Autor čestne vyhlasuje, že táto kniha nevyšla na politickú, ale ani spoločenskú objednávku. Za autorom nestojí žiadna lóža, hoci, niekoľko jeho známych už deložovali. To je pravda. Za autorom nestojí ani žiadna veľká obec. Dokonca ani obec malá. Žiaľ, ani taká malá dedinka ako Bzí, v ktorej autor ani nikdy nebol. A to, prosím, bol už takmer v každej riti. Čím však nechce povedať, že by Bzí bola riť. Iba dáva na obdiv svoju scestovanosť..."
Výprava: David Deutscha a kolektív
Réžia: Slovenská sekcia Divadla v Dlouhé
Účinkujú: Martin Veliký, Magdalena Zimová, Peter Varga, Martin Matejka, David Deutscha
 
21.00 hod. Foyer
KONCERT V ASTORKE
1. noc u Chalaňa s hviezdami slovenskej hudobnej scény
Účinkujú: Erich "Boboš" Procházka, Oskar Rózsa, Igor "Ajdži" Sabo, Martin Zajko, Pišta Lengyel
 
 
Štvrtok 19. novembra 2009
 
11.00 hod. Javisko
Divadlo Astorka Korzo´90
PETER PAVLAC / ČERVENÁ PRINCEZNÁ
„Všetko zobrali, čo tu malo nejakú hodnotu, a zavreli nás do basy. To ich poslal Gorbačov. (dlhá pauza) Sukin syn." V roku 1992 vznikol výnimočný dokument, ktorý mapoval bizarný a dramatický život dcéry sovietskeho komunistického pohlavára Leonida Iľjiča Brežneva - jediný film, v ktorom Galina Brežnevova vystupovala dobrovoľne. Dokument končil vetou: „Ešte sa k nej vrátime". K očakávanému pokračovaniu však nikdy nedošlo. Pár rokov po jeho natočení definitívne skončila na protialkoholickom oddelení jednej moskovskej nemocnice, opustená, zničená, bez priateľov, bez blízkych. Jej osud zaujal mladých slovenských tvorcov, ktorí priniesli na divadelné dosky osobitý „svet" tejto zvláštnej, osudom skúšanej ženy. Ich úsilie je korunované veľkým úspechom a herecká predstaviteľka Galiny - Zita Furková - získala za bravúrne stvárnenie titulnej postavy nomináciu na Dosky 2009 - Cenu za najlepší ženský herecký výkon uplynulej sezóny.
Dramaturgia: Zuzana Bakošová-Hlavenková
Scéna: Erika Gadušová
Kostýmy: Jana Hurtigová
Hudba: Silvia Michalidesová
Veľkoplošná fotografia: Andrej Balco
Réžia: Patrik Lančarič
Účinkujú: Zita Furková, Marián Labuda ml., Petra Vajdová / Kristína Turjanová
 
17.00 a 19.00 hod. Trezor (Vstup z Nedbalovej ulice)
Naivní divadlo Liberec (Česká republika)
DŽIAN BABAN A VOJTĚCH MAŠEK / PANDEMONIUM
Divadelný komiks o vtipných manželoch Kokešovcoch a ich malom susedovi Janíkovi. Komiks českých autorov vychádzal na pokračovanie v časopise Reflex a v roku 2008 ho vydal Tichý syndikát. Počas zdanlivo obyčajných susedských rozhovorov sa dozvedáme „pravdu" o manželoch Kokešovcoch, ich vzťahu k Janíkovi, ďalším susedom... a v neposlednom rade o bájnej legende stvorenia sveta, ktorá nečakane nadobúda aktuálnosť. Manželia Kokešovci všetky udalosti relativizujú, ironizujú, či pridávajú ďalšie a ďalšie groteskné slovné hračky alebo situačné gagy, ktorými sa radi navzájom podpichujú. Komické a prekvapivé inscenačné postupy tvorcov sú lákadlom pre všetkých, ktorí sa tešia, že aj v Bratislave uvidia nápaditú tvorbu svetoznámeho Naivného divadla.
Dramaturgia: Vítek Peřina
Réžia: Filip Homola
Účinkujú: Michaela Homolová, Tomáš Bělohlávek, Tomáš Holý, Filip Homola a Vít Peřina.
Dĺžka predstavenia: 50 minút. Hrá sa bez prestávky
Predstavenie je určené divákom od 15 rokov
 
19.00 hod. Javisko
Vighszinház Budapešť a Orlai Bt. (Maďarsko)
REKVIZITÁR (KELLÉKES)
podľa Eberharda Streula napísal Parti Nagy Lajos
Divadelná hra nemeckého režiséra, spisovateľa a hudobného skladateľa Eberharda Streula v bravúrnom prepise Lajosa Partiho Nagya je one man show divadelného rekvizitára. Na domácich „doskách" jedného z najvýznamnejších maďarských súborov hráva budapeštianska legenda divadla i strieborného plátna, András Kern, pred beznádejne vypredaným šesťsto miestnym auditóriom. Na prázdne javisko vojde muž v pracovnom odeve a tlačí pred sebou vozík s rekvizitami. Pripravuje veci na vozíku a je taký zaujatý prácou, že si len po čase všimne obecenstvo. Nechápe, ako mohli vpustiť publikum, pretože večerné predstavenie je zrušené! Pokúša sa zachrániť trápnú situáciu - zabaviť publikum... a zažiť jediný hviezdny okamih slávy vo svojom živote.
Maďarská verzia: Lajos PARTI NAGY
Producent: Tibor ORLAI
Réžia: Ilan ELDAD
Účinkuje: András KERN
Dĺžka predstavenia: 1 hodina 30 minút. Hrá sa bez prestávky
Simultánne tlmočenie
 
 
Piatok 20. novembra 2009
 
17.30 hod. Trezor (Vstup z Nedbalovej ulice)
SCÉNICKY ROZHOVOR S... ZUZANA KRONEROVÁ
Netradičný portrét herečky Zuzany Kronerovej
Scénické rozhovory sú pravidelné programy Švandovho divadla na Smíchově v ktorých sa moderátor a dramaturg David Hrbek jedinečným a neopakovateľným spôsobom v scénickej talk-show stretáva so zaujímavými osobnosťami z oblasti umenia i vedy. Jeho pozvanie už prijali Suzanne Vega, Jiří Macháček, Jan Svěrák, Jiří Menzel, Oliviero Toscani, Michal Horáček, Teodor Pištek, Lou Reed a Václav Havel a mnoho ďalších. Pri hosťovaní Divadla Astorka Korzo´90 v Prahe prijala do Scénického rozhovoru pozvanie Zuzana Kronerová. Úspech jej vystúpenia spolu s nádejou, že aj v Astorke sa týmto výnimočným konceptom budeme v budúcnosti inšpirovať, nás viedli k požiadaniu Švandovho divadla, aby v Bratislave predstavili svoj program so Zuzanou Kronerovou a Zitou Furkovou.
Účinkujú: Zuzana Kronerová a David Hrbek
Dĺžka predstavenia: 1 hodina. Hrá sa bez prestávky.
 
19.00 hod. Javisko
Švandovo divadlo na Smíchově (Česká republika)
LUKAS BÄRFUSS / AUTOBUS
„Trochu hororovú, trochu grotesknú, ale predovšetkým nesmierne pôsobivú hru..." uviedlo Švandovo divadlo na Smíchově ako českú premiéru začiatkom tejto sezóny. V línii uvádzania súčasných hier nadväzuje režisér Michal Lang na to najlepšie v tradícii českej divadelnej tvorby postavenej na absurdnej groteske a hyperbolickej nadsázke. Milovníci svojrázneho humoru si určite prídu na svoje. Rovnako ako všetci, ktorí sa aj v divadle radi, „trochu hororovo", boja. Erika sa jednej noci ocitne uprostred lesov, niekde v horách. Nastúpila totiž do nesprávneho autobusu. Ale - ak neposlúchne Anjela a nepríde k Černej Madone v Čenstochovej - stane sa nešťastie. Táto noc nie je nesprávna, ani les nie je nesprávny. Autobus však áno. Čo ak vodič Hermann nevezie ľudí do lidi do liečebne? Čo ak si opitý Anton nebude nič pamätať? A čo ak Erika nie je svätá, ale ide si do Poľska po drogy? A na koho čaká vykopaný hrob?
Preklad: Josef BALVÍN
Dramaturgia: Martina KINSKÁ
Scéna: Jaroslav BÖNISCH
Kostýmy: Tomáš KYPTA
Hudba: Michal LANG
Produkcia: Salome GEREGAYOVÁ
Réžia: Michal LANG
Hrají: Jana STRYKOVÁ, Apolena VELDOVÁ, Milan KAČMARČÍK, VIKTOR LIMR, Pavel JUŘICA a. h., Dana FIALKOVÁ a. h.
Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 20 minút aj s prestávkou.
 
22.00 hod. Foyer
KONCERT V ASTORKE
3. noc u Chalaňa s hviezdami slovenskej hudobnej scény
Bobo fit YPS
 
Sobota 21. novembra 2009
 
17.30 hod. Trezor (Vstup z Nedbalovej ulice)
SCÉNICKY ROZHOVOR S... ZITA FURKOVÁ
Netradičný portrét herečky Zity Furkove
Javisková talk-show, ktorá se odohráva pred publikom a s jeho aktívnou účasťou.
Reálnu blízkosť hosťa a divákov nevytvára len samotné komorné prostredie, ale aj zvolená téma a ochota hosťa zúčastniť sa osobnej výpovede. Atmosféru spoluvytvára vedomie, že pri takomto type rozhovoru vstupujú hosť, moderátor a diváci do priestoru, v ktorom nie je nič vopred dané s výnimkou témy, dialóg se odohráva a vyvíja "práve teraz" bez možnosti ukryť sa za postavu. Diváci môžu klásť otázky v priebehu celého večera, alebo na záver, ktorý je vyhradený len ich otázkam. 
Účinkujú: Zita Furková a David Hrbek
Dĺžka predstavenia: 1 hodina 30 minút. Hrá sa bez prestávky.
 
19.00 hod. Javisko
Švandovo divadlo na Smíchově (Česká republika)
LARS VON TRIER / KTO JE TU RIADITEĽ? (KDO JE TADY ŘEDITEL?)
„Takto to jednoducho funguje! Hovorte na všetko „áno", a keby prišlo k najhoršiemu, musíte byť direktívny. Nekompromisný a trvať na svojom. Ste predsa riaditeľ!" Skvelá dánska komédia od autora, ktorý patrí k najvýraznejším súčasným filmovým tvorcom, „pestuje" v zahrade svojej produkčnej spoločnosti množstvo trpaslíkov, trpí rozličnými úzkosťami vrátane fóbie z lietania, miluje skupinu ABBA, používal pseudonym Erik Nietzsche... Od slávneho umelca, ktorého celý svet pozná pod menom Lars von Trier. Ravn je riaditeľ a zároveň majiteľ firmy. Pred svojimi kolegami sa však už desať rokov vydáva za bežného radového zamestnanca. Všetky nepopulárne rozhodnutia tak môže zvádzať na vymysleného riaditeľa, ktorého nikto nikdy nevidel. Až keď chce firmu predať, musí nájsť niekoho, kto riaditeľa zahrá. A na takú postavu sa najlepšie hodí neznámy a neúspešný herec. Kristoffer se roly rád ujme a jeho nadšenie rastie s pribúdajúcimi úlohami... Samozrejme nič nie je také jednoduché, ako sa zdalo na začiatku.
Preklad: František FRÖHLICH
Divadelná adaptácia: Daniel HRBEK a Martina KINSKÁ
Dramaturgia: Martina KINSKÁ
Scéna: Petr MASOPUST
Kostýmy: Anna FORSTOVÁ & mkb
Pohybová spolupráca: Ivana DUKIĆ a Karel BASÁK
Hudba: BRITNEY, NENA
Produkcia: Salome GEREGAYOVÁ, Andrea PERGELOVÁ
Réžia: Daniel HRBEK
Účinkujú: Kamil HALBICH, Jaroslav ŠMÍD, Kristýna FREJOVÁ, Robert JAŠKÓW, Klára POLLERTOVÁ-TROJANOVÁ, Luboš P. VESELÝ, Klára CIBULKOVÁ, Eva LEIMBERGEROVÁ, Michal DLOUHÝ, a. h., Alexej PYŠKO, a. h., Pavel JUŘICA, a. h.
Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 40 minút aj s prestávkou
 
22.00 hod. Foyer
Vernisáž výstavy 5 ROKOV FESTIVALU ASTORKA
Kurátor: Pavol BREIER
 
Zdroj: www.astorka.sk