Blindfriendly Pondelok 24. 2. 2020 | Meniny má Matej Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Festival tvorivosti klientov Domovov sociálnych služieb

Domov sociálnych služieb Gaudeamus na Mokrohájskej ulici v Bratislave sa v stredu 17. októbra stal miestom festivalu tvorivosti klientov domovov sociálnych zariadení Bratislavského samosprávneho kraja. Táto prehliadka umenia a zručnosti s názvom "Dve reality - jeden svet" bola súčasťou Dní BSK, ktoré sa v kraji organizujú po prvý raz v rámci Týždňa miestnej demokracie, ktoré každoročne vyhlasuje Rada Európy.

 
Mottom Dní BSK je – Kraj bez hraníc, kraj, kde spolu hovoríme. A komunikácia bez bariér a hraníc bola citeľná počas celého popoludnia. Deti i dospelí, mentálne a telesne postihnutí, zdraví… Na pódiu sa predstavila desiatka divadelných, speváckych a hudobných telies a teliesok, na chodbách sa prezentovalo tridsať zariadení a organizácií svojimi výrobkami. Všetci mali čo ukázať, čím sa pochváliť.
 
Neprehliadnuteľný bol hrnčiarsky kruh, ktorí priniesli zástupcovia DSS Merema a ich nádherné výrobky z keramiky, ale aj perníkové srdiečka, maľované sklenené mištičky, vázičky a iné drobnosti, ktoré prezentovali ďalšie zariadenia. Sotva sa dá všetko vymenovať na takomto malom priestore, jednoducho to bolo treba vidieť! Na javisku sme videli jesenné pásmo o zbere hrozna a vína, divadelné predstavenie Trojruža, O šípkovej Ruženke, spievajúce dôchodkyne… Všetci zožali zaslúžený aplauz.
 
Medzi hosťami nechýbali zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja, riaditeľka odboru sociálnych služieb a zdravotníctva Miluša Budayová v mene predsedu BSK Vladimíra Bajana vyjadrila obdiv všetkým, ktorí pomáhajú prežiť zmysluplný život aj handicapovaným ľuďom. Poďakovala aj riaditeľovi DSS Gaudeamus Štefanovi Tvarožkovi, že sa tento festival mohol uskutočniť práve v týchto priestoroch. Bolo to skutočne nezabudnuteľné popoludnie, plné radosti a optimistickej energie. 
 
Cieľom tohto podujatia bolo hrou, piesňou a tancom v podaní klientov zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK a neziskových organizácií pôsobiacich v oblasti sociálnej pomoci a sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately v regióne BSK, vyjadriť podporu demokracie a  myšlienok demokratickej účasti občanov regiónu BSK na verejnom živote. Podujatie okrem uvedeného zámeru splnilo mnohým účinkujúcim sen – aspoň na chvíľu snívať a preniesť sa do sveta rozprávok. A tak sme sa mohli popasovať s Jánošíkom, bozkom prebudiť Šípkovú Ruženku, postaviť dom s tromi prasiatkami, učiť sa s vrabčiakom Čin-činom, stretnúť ženíchov Zlatovlásky či zaspomínať na dávne oberačky.