Blindfriendly Pondelok 24. 2. 2020 | Meniny má Matej Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Frešo: Lesy na Záhorí sú napadnuté, no postreky by mohli byť šetrnejšie

 Borovicové porasty vo Vojenských lesoch na Záhorí sú napadnuté hmyzom, použité postreky by však mohli byť šetrnejšie.

 
„Najmä borovicové lesy trpia na premnoženie húseníc (hrebenárka borovicková). Ako župan, ale aj ako obyvateľ kraja, by som však privítal, keby sa, ak je to čo i len trochu možné, používal šetrnejší prípravok na postrek,“ uviedol župan Pavol Frešo.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo sa bol dnes osobne pozrieť  Vojenských lesoch medzi Malacky a Studienkou s Tomášom Hulíkom, dokumentaristom, ktorý na problém upozornil. Spoločne sa prešli územím Vojenských lesov, na ktorých bol v uplynulých dňoch aplikovaný postrek proti listožravému hmyzu.
„Na mieste je uhynutý hmyz a mŕtve húsenice, no zároveň je tam neuveriteľné množstvo živých húseníc hrebenárky,“ uviedol župan Pavol  Frešo. Podľa neho je  dobré, že rezort obrany informuje o postrekoch okolité obce a ich obyvateľov, avšak lesy na Záhorí využívajú aj hubári zo širokého okolia a je podľa neho potrebné informovať aj  ľudí  spoza hraníc regiónu Záhoria. A to najmä počas prebiehajúcej hubárskej sezóny.
„Nie som expert na chemické postreky a správne miešanie koncentrátu, avšak do budúcna bude potrebné prísť s ekologickejšími technológiami na ničenie škodcov, aby sme dobre mieneným úmyslom nezničili celý ekosystém,“ povedal Pavol Frešo.
Vojenské lesy a majetky SR avizovali ďalšie postreky od 27. augusta, preto musia byť ľudia v lesoch v okolí Malaciek.
„Verím, že sa hubári do lesa budú môcť čoskoro vrátiť a rovnako aj život, ktorý bol v lese pred postrekmi,“ uzavrel predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.