Blindfriendly Piatok 21. 2. 2020 | Meniny má Eleonóra Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Frešo na otvorení podujatia Malokarpatská vínna cesta

 Združenie Malokarpatská vínna cesta (MVC) pripravilo pre milovníkov dobrého vína dvojdňový sviatok. Od dnešného dňa do soboty 22. mája bude od Bratislavy až po Trnavu voľne prístupných 122 pivníc malých a stredných vinárov.

 

Dnešného slávnostného podujatia už štvrtého ročníka Otvorených pivníc na sv. Urbana sa v záhrade Malokarpatského osvetového strediska v Kaštieli v Modre zúčastnili aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo, podpredseda BSK Ivo Nesrovnal a podpredseda Trnavského samosprávneho kraja (TSK) Zdenko Čambal.

„Chcem vyjadriť veľkú úctu a vďaku všetkým vinárom. Táto tradícia je dôležitou súčasťou cestovného ruchu, aby sme ľuďom priblížili Bratislavský kraj, a aby sme im ukázali, že nemusia chodiť do Álp, ale že aj tu nájdu zaujímavé kultúrne vyžitie,“ povedal pri otvorení podujatia Frešo. V tomto roku vznikol nový rekord, a to, že bude otvorených 122 pivníc. Župan to hodnotí veľmi pozitívne. Veľmi ho teší, že stále viac vinárov sa prezentuje a že si táto akcia našla takú podporu. „Verím, že sa bude aj naďalej rozvíjať,“ uzavrel Frešo.

Dnešná akcia sa niesla aj v duchu uvedenia do života ochrannej známky pre víno Biatec z Malokarpatského regiónu. Prvé etikety tohto regionálneho bieleho a červeného vína symbolicky odovzdali vinári županovi Frešovi ako najvyššiemu predstaviteľovi BSK. Za Trnavský kraj, ktorý spolu s Bratislavským krajom prevzali záštitu nad podujatím, prevzal symbolickú cenu aj podpredseda TSK Zdenko Čambal. Podujatie zavŕšili organizátori sekaním sektu. Záver slávnostného popoludnia župan Pavol Frešo strávil na Strednej odbornej škole vinársko-ovocinárskej v Modre, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti BSK. S jej riaditeľom Slavomírom Zochom si prezrel priestory školy a navštívil aj školské vínne pivnice.

Názov Biatec je symbolickým spojením spomienky na Keltov, ktorí prví na území Slovenska - presnejšie práve v malokarpatskom regióne - pestovali vinič za účelom výroby vína. Názov Biatec sa používal aj pre keltské platidlo z územia Slovenska, pričom toto slovo bolo na minci vyrazené. Podľa odhadov bola minca Biatec v starovekom svete hodnotnou menou, a takou by sa na globálnom vínnom trhu mali stať aj malokarpatské vína.

Malokarpatská vínna cesta je dlhá cca 100 km a rozkladá sa od bratislavského Devína až po Trnavu. Koná sa na sv. Urbana, ktorý je patrónom vinárov a vinohradníkov. Záujemcovia môžu putovať malokarpatských vidiekom cez približne 40 obcí, navštíviť pritom môžu nové i historické pivnice. Jarné Dni otvorených pivníc trvajú od piatka do soboty od 12:00 do 22:00, pripravené sú aj rôzne sprievodné podujatia.