Blindfriendly  8. 12. 2019 | Meniny má Marína Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Frešo ponúkol pomoc maďarským župám postihnutých ekologickou katastrofou

 Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo a predseda Župy Győr-Moson-Sopron Imre Szakács chcú pokračovať v cezhraničnej spolupráci. Zhodli sa na tom na dnešnom pracovnom a prvom spoločnom stretnutí v Győri.

 

Predseda BSK Frešo sa zaujímal o situáciu na odstraňovaní následkov katastrofy, ktorá zasiahla župu po pretrhnutí hrádze s toxickým kalom v obci Ajka. Ekologická katastrofa zasiahla partnerské maďarské župy Veszprém, Vas a Györ-Moson-Sopron. Frešo zároveň zdôraznil, že o ekologickú katastrofu sa prednostne zaujímali občania BSK, keďže od maďarskej župy ju oddeľuje koryto Dunaja a časť toxických kalov zasiahla tok rieky Rába s prítokom do Mošonského Dunaja. Szakács ubezpečil Freša, že žiadne nebezpečenstvo zamorenia Dunaja už nehrozí.

Frešo ponúkol maďarským partnerom materiálno-technickú pomoc, zapožičať ťažké mechanizmy, tiež finančnú pomoc ale aj prostriedky na neutralizáciu pôsobenia jedov v zamorenom pásme. Szakács ocenil záujem bratislavskej župy ako aj to, že sa bezprostredne po havárii sa Frešo informoval o situácii a ponúkol pomoc. „Pre nás je veľmi dôležité, aby si pri takýchto situáciách dobrí susedia podali ruku, pomohli si a zakladali kladné body pre budúcnosť,“ dodal Frešo.