Blindfriendly Štvrtok 21. 11. 2019 | Meniny má Elvíra Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Frešo: Presadzujem vyššiu bezpečnosť elektrární pred ich plošným zatváraním

 „Európske krajiny by v súvislosti s katastrofou v Japonsku mali skôr preferovať zvyšovanie bezpečnosti existujúcich jadrových elektrární, ako podporovať unáhlené kroky smerujúce k ich plošnému zatváraniu,“ uviedol dnes bratislavský župan Pavol Frešo v rámci plenárneho zasadnutia Výboru regiónov v Bruseli, ktorého je Bratislavský samosprávny kraj členom.

 

Slovenská a česká delegácia vo Výbore regiónov dnes v tejto súvislosti nepodporila časť návrhu uznesenia výboru k dokumentu „Dopady prírodnej katastrofy v Japonsku: Poučenie pre Európsku úniu“, v bode týkajúcom sa záťažových skúšok jadrových elektrární v EÚ a jej susedných krajinách. Podľa návrhu, ktorý iniciovala česká delegácia, by elektrárne, ktoré neprejdú záťažovými testami, neboli ihneď uzavreté. Dôvodom sú chýbajúce odborné analýzy, ktoré by mali najskôr podrobne zhodnotiť výsledky záťažových testov. „Z katastrofy v Japonsku sa treba poučiť a hľadať najskôr spôsoby a postupy, ako urobiť elektrárne bezpečnejšími. Nemôžeme ich odstaviť zo dňa na deň,“ povedal Pavol Frešo.

Výbor regiónov je politické zhromaždenie EÚ združujúce regionálnych a miestnych zástupcov. Je to zároveň poradný orgán, ktorého poslaním je zapojiť sa do rozhodovacieho procesu EÚ. Európska komisia, Európsky parlament a Rada EÚ musia požiadať Výbor regiónov o konzultácie v oblastiach politiky, ktoré sa týkajú regiónov a miest. Výbor združuje 344 predstaviteľov miestnej a regionálnej samosprávy EÚ.