Blindfriendly Pondelok 17. 6. 2019 | Meniny má Adolf Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Frešo víta rozhodnutie ministerstva školstva, ktoré sa týka 8-ročných gymnázií

 Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo privítal rozhodnutie ministra školstva Eugena Jurzycu, ktorý oddiali účinnosť zákonného obmedzenia pre osemročné gymnáziá.

 

„Je to víťazstvo zdravého rozumu a všetkých rodičov, ktorých deti navštevujú osemročné gymnáziá,“ povedal dnes Frešo na návšteve športového gymnázia na bratislavských Ostredkoch. Spolu s ním gymnázium navštívila aj poslankyňa BSK a Národnej rady SR Magdaléna Vášáryová, ktorá chce tento problém otvoriť aj na parlamentnej pôde. „Sme príliš malá krajina, aby sme si mohli dovoliť prichádzať o talenty,“ vyhlásila Vášáryová.

Obavy o ďalší osud osemročných gymnázií vyjadril aj riaditeľ športového gymnázia Vladimír Miller, podľa ktorého by neposunutie účinnosti spôsobilo zánik tohto gymnázia. „Obzvlášť preto, že ide o športové gymnázium, kde sa robí pravidelná selekcia nielen podľa študijných výsledkov, ale aj podľa športového talentu,“ vysvetlil Miller.

Dôvodom aktivít BSK v tejto záležitosti sú likvidačné zmeny v školskom zákone, ktoré prijal parlament ešte v predchádzajúcom volebnom období. Ten určil, že počet žiakov na 8-ročných gymnáziách má byť päť percent z populačného ročníka. Minulý týždeň sa však ministerstvo školstva na podnet predsedu BSK Pavla Freša rozhodlo toto obmedzenie posunúť o dva roky a tento čas využiť na komplexné riešenie problematiky osemročných gymnázií.