Blindfriendly Piatok 21. 2. 2020 | Meniny má Eleonóra Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Hudobné a tanečné konzervatória oslavujú výročia svojho založenia

Bratislavský kraj má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti dve konzervatória, ktoré tento týždeň oslavujú výročia svojho založenia. Konzervatórium na Tolstého ulici vychováva žiakov už 95 rokov, Tanečné konzervatórium na Gorazdovej ulici oslavuje 35 rokov.

 
„Naše konzervatória sú stabilnou súčasťou slovenskej kultúry a slovenského umeleckého školstva už desiatky rokov. Absolvovali ich stovky žiakov, ktorí sa uplatnili ako výborní umelci alebo pedagógovia po celom Slovensku a ich mená sú známe aj v zahraničí. Mnohí z nich sa nezmazateľne zapísali i do svetovej pokladnice umenia. Aj to je vizitka našich škôl, preto sa chcem úprimne poďakovať všetkým, ktorí sa pričinili o vznik, rozvoj a vysokú úroveň našich konzervatórií,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.
 
Konzervatórium na Tolstého ulici v Bratislave začalo písať svoju históriu v roku 1919 ako prvá Hudobná škola pre Slovensko. Zakladateľom školy bol Miloš Ruppeldt. Od roku 1990 je vo funkcii riaditeľa Peter Čerman. Konzervatórium sídli v troch budovách - na Tolstého ulici, na ulici Mateja Bellu a na Konventnej ulici. Medzi úspešných absolventov patria napríklad Ladislav Chudík, Edita Grúberová, Peter Dvorský, Hana Hegerová, Dalibor Jenis, Marian Lapšanský, Robo Roth, Nela Pocisková, Helena Krajčiová či Juraj Ďurdiak.
 
Tanečné konzervatórium Evy Jaczovej v Bratislave vzniklo pred 35 rokmi ako umelecká škola pre výchovu výkonných baletných a tanečných umelcov. Podľa riaditeľky školy Kataríny Zacharovej bolo synonymom najvyššej kvality. Je to jediná osemročná štátna škola na Slovensku zameraná na výchovu profesionálnych tanečných umelcov. Veľmi dôležitou súčasťou štúdia a pre deti veľmi motivujúcou je účinkovanie žiakov v baletných a operných predstaveniach Slovenského národného divadla, v predstaveniach a vo vystúpeniach SĽUK-u, na rôznych školských, charitatívnych a najmä medzinárodných koncertoch. Žiaci vystupujú napríklad v predstaveniach SND: Luskáčik, Labutie jazero, Spiaca krásavica, Bajadéra, Korzár, Sylfida, Sen noci svätojánskej, Tajomný kľúč, Martin a slnko, Snehulienka a sedem pretekárov. Každý rok, pravidelne v decembri, hosťujú žiaci s baletom Luskáčik vo Viedni.