Blindfriendly Sobota 7. 12. 2019 | Meniny má Ambróz Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Iracká delegácia z provincie Dewaniyah navštívila BSK

V pondelok 26. apríla sa uskutočnilo pracovné stretnutie irackej delegácie z provincie Dewaniyah, vedenej jej guvernérom Salimom Hussenom Alwanom s predsedom BSK Pavlom Frešom.

 

Stretnutie sprostredkovala Československo-iracká obchodná komora, ktorú na rokovaní zastupoval jej predseda Ing. Peter Závodský a viceprezidentka komory Ing. Ingrid Bajnoková.

Ako poznamenal prezident obchodnej komory Ing. Závodský, „od pádu režimu Saddáma Husajna je to prvá návšteva irackej delegácie na Slovensku a zásluhu na tom majú poslanci NR SR Milan Hort a Stanislav Janiš, ktorí ako prví pomohli novej irackej vláde nadviazať nové slovensko-iracké vzťahy.“ Iracký guvernér ako dôvod svojej návštevy uviedol záujem o rozvoj spolupráce v oblasti obchodnej, hospodárskej a kultúrnej, ktorú navrhol spečatiť podpisom dokumentu o vzájomnej spolupráci.
Provincia Dewaniyah má pripravených veľa menších i väčších projektov, ktoré zatiaľ ležia nezrealizované a hľadajú investorov. Potrebujú pomôcť s rozvojom svojho hlavného mesta, rozbehnúť nefungujúce ropné vrty, ktorých je sedem, rozvinúť infraštruktúru, prebádať veľké archeologické náleziská v Nippore. Ako uviedol guvernér Salim Hussen Alwan, uvítal by naše skúsenosti s riešením problémov v jednotlivých oblastiach, ako aj poučenie z našich chýb. Podpredseda BSK Ivo Nesrovnal uviedol, že BSK ako samospráva neobchoduje a nepodniká, ale vytvára pre to podmienky, ako napr. pre vznik vedeckotechnologických parkov a podobne. Predseda BSK Pavol Frešo ocenil návrhy irackej delegácie a vyjadril podporu k uzavretiu dokumentu o vzájomnej spolupráci.

Provincia Dewaniyah je jednou z 18 provincií Irackej republiky. Má rozlohu cca 8 153 km2 a 990 500 obyvateľov, nachádza sa v centrálnej časti irackej republiky. Hlavným mestom provincie je mesto Al Diwaniyah. Provincia je poľnohospodárskeho charakteru, zatiaľ v začiatkoch svojho rozvoja. Po nastolení demokratického režimu po páde Saddáma Husajna sa začala rozvíjať miestna samospráva

Členovia irackej delegácie:
Salim Hussen Alwan, guvernér provincie Dewaniyah
Hakim Hameed al-Kazaa, generálny manažér a predseda investičnej komisie
Hazim Amran Abdulmahdi, podpredseda investičnej komisie
Laith Ali Muttar Al Hamdawi, člen miestnej vlády
Faris Mahdi Hasan Al Rubaye, koordinátor