Blindfriendly Pondelok 24. 2. 2020 | Meniny má Matej Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Kraj ocenil osobnosti

 V bratislavskom Divadle Aréna včera večer odovzdal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo ocenenia osobnostiam, ktoré robia dobré meno bratislavskému regiónu. Výročnú Cenu Samuela Zocha a Pamätný list predsedu BSK udelila župa už po dvanásty raz.

 
„Dnes, v dobe, kedy zaujímajú obraz a zvuk rôzne celebrity a ľudia, ktorým ide o vlastnú popularitu, tak chceme dať najavo, že všetci tí, ktorí reálne prispeli k rozvoju kraja, ktorí tu plnením svojich snov išli príkladom pre mnohých ďalších, tak práve tí by mali byť ocenení. Som presvedčený, že toto ocenenie má svoj zmysel,“ vyjadril sa po odovzdaní cien župan Pavol Frešo.
Laureátmi výročnej Ceny Samuela Zocha sa pre rok 2014 stali historik, heraldik a odborník pomocných vied historických Péter Püspöki Nagy. Druhým laureátom sa stal ThLic. Augustín Slaninka, CM, ktorý sa podieľal na vybudovaní Kostola sv. Vincenta de Paul a následných dobrovoľníckych a misijných projektov charitatívnej organizácie Depaul Slovensko. Tretím laureátom Ceny Samuela Zocha sa stal rímskokatolícky kňaz Anton Srholec.
„Najväčším ocenením v Bratislave je práve toto uznanie samosprávneho kraja. Ocenením je, že mnohí ľudia vidia, že dačo robíme, že sme príklad a že už nie som osamotený. V Bratislave už je 12 projektov, ktoré sa starajú o ľudí žijúcich na pokraji a my sme len jeden z nich. V každom prípade starostlivosť o týchto ľudí rastie a chvalabohu, dnes už nikto nemusí spať na ulici,“ vyjadril sa laureát Ceny Samuela Zocha Anton Srholec, ktorý bol na cenu navrhnutý najmä pre pomoc, ktorú už viac ako 20 rokov ponúka v občianskom združení Resoty. Resocializačné centum v bratislavských Podunajských Biskupiciach už pomohlo takmer tisícke mužov, ktorí boli vyčlenení zo sociálneho systému. Či už pre vek, postihnutie alebo pre predsudky z ich pobytu za mrežami.
Čestné občianstvo Bratislavského samosprávneho kraja získal PhDr. Jakub Karfík, ktorý bol v rokoch 2009 – 2013 veľvyslancom Českej republiky na Slovensku a angažoval sa v podpore dobrých vzťahov našich bratských národov. Za podporu medzinárodných vzťahov bol Čestným občianstvom ocenený aj Dr. Josef Markus Wuketich, ktorý bol ostatné štyri roky veľvyslancom Rakúska na Slovensku a počas jeho mandátu sa posilnila spolupráca Bratislavského samosprávneho kraja so susednými krajmi v Rakúsku, najmä s Dolným Rakúskom a Burgenlandom.
Pamätný list predsedu Bratislavského samosprávneho kraja si domov odniesli Rudolf Vrbinkovič, Irena Límová, Mgr. Mária Stifterová, Ing. Monika Smolová, Mgr. Alena Petáková, PhDr. Ferdinand Vrábel, Michal Brogyányi, Mgr. Anton Pašteka a rehoľná sestra Rita Carberry.
Po druhý krát bola odovzdaná aj Mimoriadna cena predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša. Jej laureátmi sa stalo Divadlo Aréna za svoj Občiansky cyklus pôvodných slovenských divadelných hier, Vladimír Černý, Ladislav Snopko, Stanislav Mičev, predseda predstavenstva Volkswagenu Albrecht Reimold a za angažovanosť a aktivitu pri popularizácii politickej histórie Slovenska a medzivojnového Československa In Memoriam Milan Zemko.