Blindfriendly Štvrtok 23. 1. 2020 | Meniny má Miloš Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Kraj ponúkol Bratislave pomoc, mesto ju odmieta. Župa halu napriek tomu postaví

Dnešným rozhodnutím mestské zastupiteľstvo len potvrdilo, že nemá záujem na tom, aby sa majstrovstvá sveta v hokeji 2011 konali v prostredí, kde by ich konanie netraumatizovalo ľudí a život v okolí. Je to zlá správa pre Bratislavčanov ale aj pre širokú verejnosť. Primátor zároveň nesplnil svoj prísľub spred troch rokov, že poskytne pozemok na výstavbu novej haly slúžiacej pre MS. „Som naďalej presvedčený, že lokalita v Petržalke je neporovnateľne vhodnejším riešením a preto budeme naďalej pokračovať v konkrétnych krokoch, smerujúcich k realizácii celého športového komplexu na pozemkoch, ktoré sme na tento účel zakúpili,“ povedal v tejto súvislosti Vladimír Bajan, predseda BSK. Halu podľa všetkého postaví súkromný investor, ktorý, tak isto ako kraj, už nebude viazaný prísľubom primátora ani konaním MS. „Ak sa napriek tomu podarí postaviť halu načas, ponúkneme ju aj na konanie MS v hokeji 2011,“ dodal V. Bajan.

 
Hlavné mesto Bratislava záväznými vyjadreniami svojho primátora Ďurkovského pred tromi rokmi prisľúbilo, že dá k dispozícii pozemok na výstavbu novej haly, kde sa budú konať majstrovstvá sveta v hokeji 2011. Odvtedy v mene haly vymenilo dva lukratívne pozemky za iné, v mene haly chcelo búrať cyklistický štadión a taktiež v mene haly chcelo búrať základnú školu na Kalinčiakovej. Poslednou a nateraz pravdepodobne definitívnou predstavou, ako tento prísľub naplniť, je primátorove presvedčenie o tom, že majstrovstvám stačí aj zrekonštruovaný starý zimný štadión. Po premrhaných troch rokoch zrazu začína pán primátor hovoriť o časovej tiesni, v ktorej je jedinou možnosťou rekonštruovať staré klzisko... 70-ročný starý štadión...
Akoby do úzadia navyše zatláča skutočnosť, že ani toto riešenie nie je o nič lepšie než postaviť halu na mieste cyklodrómu či školy. Veď problém s dopravou, zaťažením územia, logistikou počas realizácie (je jedno či pri výstavbe alebo rekonštrukcii) ostáva stále ten istý! Alebo nás chce niekto presvedčiť, že o pár rokov tu bude menej áut? Že tu bude dostatočný počet parkovacích miest? Že tadiaľto bude chodiť a jazdiť menej ľudí? Že napriek megastavbám v okolí tu bude menej bývajúcich?
 
Bratislavský samosprávny kraj nenamieta a nikdy ani nespochybňoval rekonštrukciu zimného štadióna, rozumej mestského majetku. Veď ten mohol byť zrekonštruovaný už dávno.
Otázkou, ktorá stále ostáva nezodpovedaná je, prečo pán primátor odmietol podávanú ruku od kraja, prečo nechce postupovať spoločne a ponúknuť štátu pozemok v Petržalke na výstavbu novej multifunkčnej haly. Argument, že na to nie je čas, v žiadnom prípade nie je na mieste, aj táto ponuka je na stole už niekoľko mesiacov.
Mesto zahodilo šancu vybudovať pre Bratislavčanov ale i obyvateľov regiónu modernú multifunkčnú halu v priestore, ktorý je na to absolútne vhodný.
 
Župa naďalej pokračuje v príprave projektu výstavby športového komplexu v Petržalke na pozemku, ktorý má .
Prvou investíciou bude aquapark. BSK získal prísľub od amerického investora na jeho výstavbu v celkovom objeme do 900 mil. Sk (cca 30 mil. Euro). Predpokladaný začiatok výstavby je už v druhej polovici budúceho roka s ukončením v roku 2010. Plaváreň, ktorá bude súčasťou tohto vodného areálu, bude realizovať kraj z úveru EIB (cca 200 mil. Sk, cca 6,6 mil. Euro) tak, ako to poslanci prerokovali ešte v minulom roku a samotný aquapark bude súkromnou investíciou.
Po ostatných vyjadreniach primátora Ďurkovského pokračuje i v prípravách realizácie multifunkčnej haly s tým, že halu bude stavať súkromný investor a po kolaudácii ju bude aj prevádzkovať.
 
„Som presvedčený, že viacúčelová hala v Petržalke môže byť skolaudovaná už v decembri 2010. Každopádne ja i poslanci kraja urobíme všetko pre to, aby sa tak stalo,“ povedal v tejto súvislosti Vladimír Bajan, predseda BSK.
  
Otázka neznie, či rekonštruovať alebo nerekonštruovať štadión O. Nepelu.
 
Odpovedzme si, kde chceme, aby sa konali majstrovstvá sveta v hokeji - v centre mesta alebo na konci Petržalky ?
 
Naozaj Bratislava a Slovensko nemá na viac ako pre MS len opraviť staré klzisko ?
 
Mesto zahodilo šancu vybudovať pre Bratislavčanov ale i obyvateľov regiónu modernú multifunkčnú halu v priestore, ktorý je na to absolútne vhodný. Zahodilo šancu, aby sme na majstrovstvá sveta, ak sa u nás uskutočnia, spomínali s radosťou a hrdosťou. S oveľa väčšou pravdepodobnosťou sa nám spomienky naň budú spájať s traumou, nervozitou a s nekonečnými problémami nielen v doprave.