Blindfriendly Piatok 26. 4. 2019 | Meniny má Jaroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Krajskí poslanci schválili dotáciu pre Malacky na zabezpečenie ústavnej pohotovostnej služby

Poslanci Bratislavského kraja, zo všetkých okresov regiónu, schválili dofinancovanie ústavnej pohotovostnej služby v Nemocnici s poliklinikou v Malackách. O dotáciu vo výške 580 879 eur žiadalo mesto Malacky, ktoré je pripravené spolupodieľať sa vlastnými finančnými prostriedkami na výške dotácie za zachovanie pohotovosti. Za zachovanie ÚPS vznikla aj petícia, pod ktorú sa podpísalo vyše 8200 ľudí.

 
Mesto Malacky požiadalo o dotáciu na zabezpečenie ústavnej pohotovostnej služby 8. októbra, pričom uviedlo, že bez poskytnutia dotácie od kraja by nebolo možné poskytovať zdravotnú starostlivosť v regióne v pôvodnom rozsahu a jedným z opatrení by bolo aj zrušenie pohotovosti. Výška dotácie je výsledkom externého auditu, pričom tento návrh prešiel aj cez komisie a poslancov v zastupiteľstve. „Na žiadosť viacerých poslankýň a poslancov tá dotácia ide ani nie nemocnici priamo, ale Malackám ako mestu. Nakoľko mesto má aj podiel v tejto akciovej spoločnosti. Naviac, je to samospráva, ktorá si to vie spolu s nami lepšie skontrolovať a naviac je tam ešte ten moment, ktorým poslanci a poslankyne argumentovali v predchádzajúcich diskusiách o tejto pohotovostnej službe a ten moment je, že chceli aby sa mesto na tom financovaní v budúcnosti podieľalo, prípadne aj ďalšie obce na Záhorí,“ zdôvodnil bratislavský župan Pavol Frešo.
 
Za zachovanie LSPP a ÚPS vznikla začiatkom októbra petícia, pod ktorú sa podpísalo vyše 8200 ľudí. Na základe rozhodnutia poslancov bude táto petícia adresovaná aj Vláde SR. „Dnes tam pribudol ešte jeden dôležitý prvok, že aby sme tú petíciu, ktorú ľudia poslali, samozrejme preposlali aj na Vládu Slovenskej republiky, ktorá originálne má zabezpečiť také financovanie pohotovostných služieb, aby to bolo možné prevádzkovať. To v tomto prípade jasné nie je, lebo práve tieto koncové nemocnice sú podvyživené,“ doplnil župan. Malacká nemocnica nie je zaradená do koncovej minimálnej siete poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. O zachovanie LSPP aj ÚPS v malackej nemocnice žiadalo ešte minulý rok 27 starostov a primátorov, medzi nimi aj primátor Malaciek.
 
Malacký okres je najväčší v kraji a zároveň dostupnosť do Bratislavy je z neho najhoršia.  Malacká nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre veľkú časť Záhoria, ale aj okrajových častí Bratislavy, ročne ošetrí 180-tis. pacientov a je spádová oblasť pre 80- a 100-tis. ľudí.