Blindfriendly  5. 4. 2020 | Meniny má Miroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Krst knihy DSS ROSA

 V utorok 26. mája t. r. o 14.00 hodine sa v priestoroch Slovenského národného múzea na Žiškovej ulici v Bratislave konal krst knihy prác detí z Domova sociálnych služieb Rosa, ktorý je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja. Krst knihy bol súčasťou vernisáže výstavy výtvarných prác klientov DSS ROSA a fotografií Jozefa Sedláka a študentov z VŠVU. Výstava potrvá do 31. mája.

 
Vernisáž sa konala v pivničných priestoroch Slovenského národného múzea, do ktorých keď človek vstúpil, zalial ho príjemný pocit a neskutočná farebnosť vystavovaných diel. Otvoril sa pred ním priestor zaplnený množstvom obrazov inšpirovaných vecami okolo nás. Bohatstvo vnútorného sveta stvárnili jedinečné deti s mentálnym a telesným postihnutím.
 
Krstnými rodičmi knihy ,,My a náš svet“ sú – predseda BSK Vladimír Bajan, podpredsedníčka BSK Monika Flašíková – Beňová, generálny riaditeľ spoločnosti Microsoft Peter Čerešník a vedúca katedry fotografie VŠVU Jana Hojstričová. Krstili netradične maliarskymi farbami. Každý z krstných rodičov si vybral svoju farbu. V. Bajan zvolil žltú ako slnko, ktoré svieti nad ich prácou a M. Flašíková-Beňová siahla po červenej ako srdce, ktoré vnáša silu a životnú energiu do ich počinov.
 
Kniha My a náš svet“ odráža možno jednoduchý, ale o to vzácnejší pohľad týchto klientov na život a veci okolo nich. Verím, že tak knižka ako aj výstava zaujmú širokú verejnosť a presvedčia, že dievčatá a chlapci z DSS Rosa sú napriek svojmu handicapu šikovní, tvoriví a rozhľadení ľudia. Navštívte spolu s nami ich svet.“, povedal V. Bajan. Riaditeľ DSS Rosa PhDr. Miroslav Kuric vyjadril svoju radosť z vydania knihy slovami: ,,Svet našich detí nemá hranice. Sú v ňom zahrnuté aj všetky druhy farieb a odtiene slova. Síce svojské, ale ich oči vidia, ruky píšu a maľujú, ústa sú stvorené pre slovo. S vďakou prijímajú dary zdravých ľudí, ktoré rozširujú ich možnosti. S úctou a vďakou myslím na všetkých tých, vďaka ktorým vznikla a bude prezentovaná táto nádherná publikácia“.
 
Ako spomenula Jana Hojstričová, v súčasnosti je veľká záplava obrazov, ale práve práce detí DSS Rosa sú výnimočné tým, že majú obsah. Súčasťou programu krstu knihy bol aj spevácky a hudobný prednes týchto detí. Jedno dievča básnicky nastolilo otázku ,,Pane, kto som a odkiaľ pochádzam“ a odpoveď presne vyjadrila atmosféru vyžarujúcu z obrazov ,,zo žiari slnka a vône kvetov“.
 
Súčasťou vernisáže bola výstava študentov fotografie VŠVU. Charakter ich fotografií dokumentoval život detí s mentálnym a telesným postihnutím.
 
Tí, ktorí nemohli prísť na výstavu osobne, si ju môžu na internetovej stránke www.nas-svet.sk pozrieť a zároveň majú možnosť finančne podporiť DSS Rosa zakúpením vystavovaných výtvarných diel podľa svojho výberu.