Blindfriendly Piatok 26. 4. 2019 | Meniny má Jaroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Messerschmidtove hlavy na EXPO v Miláne vytvorili stredoškolskí učitelia

 Exteriér slovenského pavilónu na svetovej výstave Expo 2015 v talianskom Miláne ozvláštnili kópie charakterových hláv Franza Xavera Messerschmidta. Autormi hláv sú stredoškolskí pedagógovia pôsobiaci na Škole úžitkového výtvarníctva Josefa Vydru v Bratislave, ktorej zriaďovateľom je Bratislavský kraj.

 
„Kópie hláv podľa barokového sochára Messerschmidta sú charakterovým pútačom pre slovenský pavilón. Dve hlavy sme vytvorili spolu s troma kolegami. Vyhotovené sú z extrudovaného polystyrénu, na ňom je nanesená biela vrstva akrystalu. Vysoké sú tri metre a ich výroba nám trvala približne týždeň,“ priblížil riaditeľ ŠUV Josefa Vydru a zároveň jeden z autorov hláv Akad. mal. Milan Pagáč. Spoluautormi sôch sú Akad. soch. Viktor Oravec, Akad. mal. Jozef Hrvoľ a Mgr. art. Roman Hrčka, ArtD. Tretiu hlavu realizovali zamestnanci firmy Destin a.s.
 
„Svetová výstava Expo je vynikajúca príležitosť na to, aby sme návštevníkom zo všetkých kontinentov predstavili výnimočnosť našich regiónov a ľudí, ktorí v nich žijú a pôsobia. Som hrdý na to, že Bratislavská župa sa môže prezentovať aj prácou jej pedagógov,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo.
 
Svetová výstava Expo 2015 sa v talianskom Miláne koná od začiatku mája do konca októbra. Na ploche vyše 1,1 milióna štvorcových metrov sa predstaví 144 krajín v samostatných expozíciách. Očakáva sa viac ako 20 miliónov návštevníkov. Slovensko sa predstavuje v pavilóne s konceptom „Slovensko je krajina plná energie. Príďte si k nám dobiť baterky.“ Pavilón je rozdelený na šesť základných okruhov, ktoré sú zamerané na tradície, inovácie, kultúru, výživu, šport a dobrodružstvo, ktoré možno zažiť na Slovensku.

F. X. Messerschnidt bol nemecko-rakúsky barokový sochár, jeden z najznámejších v 18. storočí, ktorý sa preslávil predovšetkým vďaka jeho trochu kurióznej sérii „charakterových hláv“ zachytávajúce rôzne grimasy. V čase, keď ich vytvoril, pôsobil na území dnešnej Bratislavy.