Blindfriendly Pondelok 24. 2. 2020 | Meniny má Matej Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Najlepšou architektonickou stavbou je Cyklomost slobody

Cyklomost slobody, ktorý spája bratislavskú Devínsku Novú Ves s rakúskym Schlosshofom, získal cenu verejnosti v architektonickej súťaži CE∙ZA∙AR 2014. Cena sa udeľuje dielu s najvyšším počtom hlasov zo všetkých kategórií. Z celkového počtu 55 tisíc hlasov podporilo cyklomost celkom 18 347 ľudí.

 
„Cyklomost symbolicky spojil Slovensko so zvyškom sveta. Medzinárodná porota ho nominovala na najlepšiu architektonickú stavbu a verejnosť to svojimi hlasmi potvrdila, čo ma veľmi teší,“ povedal bratislavský župan Pavol Frešo. Podľa autora projektu Milana Beláčka bolo základným princípom návrhu dizajnového high-tech mosta hľadanie harmónie stavby jej jednotlivých častí a prírodného kontextu s neregulovaným tokom rieky Moravy.
 
Súťaž organizovala Slovenská komora architektov v spolupráci s generálnym mediálnym partnerom, ktorým sú Hospodárske noviny. O víťazoch a nomináciách rozhodovala medzinárodná porota, ktorá kládla dôraz na koncepčnú stránku diela, sociálny aspekt i na trvalú udržateľnosť architektúry. Súťažilo sa v šiestich kategóriách. Hlasovanie verejnosti prebiehalo od 11. septembra do 3. októbra.
 
Nie je to však prvé ocenenie, ktoré Cyklomost slobody získal. Minulý rok bol nominovaný na Stavbu roka v prestížnej celoštátnej prezentačnej súťaži a v internetovom hlasovaní širokej verejnosti získal 2. miesto. V rámci Stavby roka získal architekt Milan Beláček za návrh stavby cenu ministra hospodárstva. Tento rok tiež získal autor ocenenie Identifikačného kódu Slovenska za umeleckú tvorbu a prínos pre slovenskú kultúru.
 
Výstavba cyklomosta sa začala v septembri 2011, sprístupnený verejnosti bol nasledujúci rok v lete. Postavilo ho konzorcium Ingsteel a Doprastav. Most stojí v historickej trase a slúži cyklistom, peším turistom a záchrannej službe. Z celkovej dĺžky lávky 955 metrov tvorí oceľová mostná konštrukcia 525 metrov, šírka lávky je 4 metre, čo umožňuje prejazd vozidiel záchranných zložiek. Cyklisti pri jazde mostom prekonajú výškový rozdiel 7m. Cyklomost je dôležitým spojovacím článkom regionálnej siete rakúskych a slovenských cyklotrás. Projekt cyklomosta bol spolufinancovaný v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007-2013.