Blindfriendly Pondelok 24. 2. 2020 | Meniny má Matej Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Národnú slávnosť na Devín otvorila liturgia v cyrilo-metodskom duchu

 Archijerejská svätá liturgia v duchu tradície sv. Cyrila a Metoda odštartovala dnešnú Národnú slávnosť na Devíne. Slávnosť zorganizoval Dom Matice slovenskej v Bratislave a Bratislavský samosprávny kraj.

 

V kostole sv. Kríža v Devíne sa gréckokatolíckej liturgie zúčastnili tak cirkevné autority, arcibiskupi Ján Babjak, Róbert Bezák a Ján Sokol, ako aj podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ, kancelár Milan Čič, ktorý na zastupoval prezidenta Ivana Gašparoviča, veľvyslanci Bulharska, Macedónska, Ruska a Ukrajiny, predseda BSK Pavol Frešo, starostka Devína Ľubica Kolková, predseda Matice slovenskej (MS) Marián Tkáč a expredseda KDH Ján Čarnogurský.

"Na budúci rok si pripomíname významné cyrilo-metodské jubileum, 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda na Veľkú Moravu," povedal prešovský gréckokatolícky arcibiskup metropolita Ján Babjak, ktorý slúžil liturgiu. "Predpokladáme, že na tomto mieste fyzicky boli a pôsobili solúnski bratia a ich žiaci," pripomenul Babjak dôvod, prečo sa veriaci prevažne z východného a stredného Slovenska stretli práve na Devíne. "Liturgia, ktorá sa na Slovensku slávi od čias sv. Cyrila a Metoda, bude na tomto mieste, v rímskokatolíckom Kostole Povýšenia svätého Kríža, slávená gréckokatolícka. A ešte k tomu v staroslovienskom obrade, čiže vraciame sa ku koreňom," privítal prítomných devínsky farár, bývalý hovorca Konferencie biskupov Slovenska Marián Gavenda. Dodal, že zatiaľ nie je jasné, kde leží hrob sv. Metoda. "To je otázka pre archeológov. My sme si postavili latku vyššie. My nechceme iba vykopať hrob sv. Metoda, my chceme sv. Cyrila a Metoda vzkriesiť," dodal Gavenda, podľa ktorého je v živote Slovákov cyrilo-metodské dedičstvo dodnes prítomné.

Po liturgii Národná slávnosť pokračovala kultúrnym programom a výstupom na hrad Devín. Predseda BSK Pavol Frešo a predseda MS Marián Tkáč potvrdili, že by chceli z takto chápanej Národnej slávnosti vytvoriť tradíciu, ktorá by pokračovala vždy v poslednú aprílovú nedeľu v roku. "Je to logické pokračovanie toho, čo v župe považujeme za súčasť našej práce, teda hlásenie sa k tradíciám a hodnotám našich predkov, aj z hľadiska viery, aj z hľadiska nášho vlastenectva," povedal Frešo pri predstavovaní myšlienky Národnej slávnosti. Dnešný deň bol na Devíne venovaný pamiatke vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda, ako aj výstupu Ľudovíta Štúra a jeho druhov na devínsky hrad. Okrem toho, ako uviedol Tkáč, "v roku 1785 na fare v Devíne trávil dva mesiace prázdnin Anton Bernolák, dva roky predtým ako kodifikoval slovenský jazyk".

Prvá rovina slávnosti je duchovná, ktorá priamo súvisí s misiou solúnskych bratov Cyrila a Metoda a ich príchodom. Aktuálna púť má byť súčasťou osláv 1150. výročia príchodu Konštantína a Metoda na naše územie. Po nej bol na námestí naplánovaný kultúrny program vrátane ukážok výroby umeleckých ľudových remesiel spojených s predajom. O 14:30 sa uskutočnil výstup na hrad Devín, kde účastníci položili vence k soche kráľa Rastislava. Na hrade, kolíske slovenskej a slovanskej vzdelanosti, privítal putujúcich kráľ Rastislav, ktorý odprevadil prítomných k staroslovenskej bazilike z 9. storočia. Predseda MS Marián Tkáč počas slávnosti taktiež položil veniec k pamätníku obetiam železnej opony. "Chceme si uctiť aj ľudí, ktorí bojovali za našu slobodu," doplnil.

Zdroj: TASR