Blindfriendly Piatok 26. 4. 2019 | Meniny má Jaroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Návrh zákona o dani z motorového vozidla búra princíp samosprávnosti

Návrh novely zákona o dani z motorového vozidla búra princíp samosprávnosti a berie praktický dosah na jedinú daň, o ktorej môžu rozhodovať župy. Vyhlásil to predseda Bratislavského kraja Pavol Frešo na dnešnom brífingu. Ako ďalej uviedol, župy prichádzajú o vlastný príjem a ostávajú odkázané na vládu samotnú. Podporu mu svojou účasťou vyjadrili aj všetci vicežupani - Martin Zaťovič, Gabriella Németh, Igor Bendík, Alžbeta Ožvaldová a Martin Berta ako aj viacerí krajskí poslanci. O tejto novele dnes rokuje parlament.

 
Ak prejde novela zákona o dani z motorového vozidla, BSK príde za štyri roky o 25 miliónov eur, čo je pätina až štvrtina župného rozpočtu. „To, že by sme mali prísť v budúcom roku o štyri milióny eur, v ďalších rokoch o sedem, deväť a postupne o 10 mil. € každý rok na výpadku z dane z motorových vozidiel, výrazne poškodí Bratislavskú župu. Naša filozofia: sme solidárni s ostatnými krajmi, aj naďalej budeme solidárni, ale zároveň chceme, aby nám ostalo zachované aspoň to, čo máme dnes v rámci celých daňových príjmov,“ zdôraznil Pavol Frešo. Tento zákon podľa neho jednoznačne berie obyvateľom Bratislavského kraja. Ako zároveň podotkol, obrovskú podporu v rámci župy sa podarilo získať preto, aby bol tento návrh zákona odmietnutý. To znamená, aby samotná táto daň z motorových vozidiel zostala tak ako je. Aby BSK zostalo to, čo má doteraz.
 
Ako ďalej Pavol Frešo pokračoval, je obrovský rozdiel, či predmetom toho, aké peniaze dostane nielen Bratislava, ale ktorákoľvek župa bude nejaký politický handel medzi stranami niekde na úrovni vlády, alebo predmetom bude normálne rokovanie otvorené župného zastupiteľstva, kde môže každý prísť, kde má svojich volených zástupcov. „Ten rozdiel je skutočne taký, ako je medzi Dolným Rakúskom, Burgenlandom a, prepáčte mi to prirovnanie, Ukrajinou, kde majú vysokocentralizované práve tieto regióny. Čiže ten rozdiel je presne takýto veľký. Ak chceme ísť normálne slobodne bližšie k občanovi, tak nech sa páči Burgenland, Dolné Rakúsko, naši susedia. A koniec koncov aj Česká republika, kde to majú veľmi podobne spravené,“ povedal.
 
Ako zároveň Pavol Frešo priblížil, obyvatelia BSK ročne na dani z príjmu odvedú v zmysle princípu solidarity do rozpočtov krajov vyše 206 mil. €, späť do kraja sa im však vráti už len 33,9 mil. €. „My prispievame na hlavu 337 € a dostávame naspäť 55 € na hlavu. Táto solidarita je ale kompenzovaná tým, že máme vyšší výnos z dane z motorových vozidiel. Uvedomujem si, že tieto dve dane sú spojené. Tento príjem potom pokrýva všetky naše výdavky,“ uviedol. Všetky tieto finančné prostriedky sú použité na prevádzku stredných škôl, služieb v domovoch sociálnych služieb, údržbu, rekonštrukciu alebo výstavbu ciest v majetku kraja, spolufinancovanie projektov hradených z rozpočtu EÚ či verejnú dopravu.
 
Zásadný nesúhlas s predloženým návrhom zákona o dani z motorových vozidiel vyjadrilo Zastupiteľstvo BSK. Vníma ho ako čisto politické rozhodnutie Vlády SR, ktoré neberie ohľad na záujmy a potreby občanov BSK a ktorého následkom je krátenie financií vo výške minimálne 25 miliónov € počas najbližších štyroch rokov a 10 mil. € každý ďalší rok. Okrem toho, že je BSK solidárny voči ostatným krajom, má aj obmedzené možnosti čerpať eurofondy v porovnaní s ostatnými krajmi.