Blindfriendly Pondelok 9. 12. 2019 | Meniny má Izabela Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Nová štúdia by mala vyriešiť dopravu z Dunajskej Lužnej

 Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja si nechá vypracovať štúdiu na dopravno-technické riešenie cesty I/63 v úseku Bratislava-Dunajská Lužná.

 

Práve táto komunikácia je jedna z najvyťaženejších v hlavnom meste, dotýka sa troch mestských častí a ďalších siedmich obcí v bratislavskej župe. Štúdia by mala byť hotová do konca marca. Vyplýva to z memoranda o spolupráci medzi ministerstvom dopravy, Bratislavským samosprávnym krajom a hlavným mestom, ktorú dnes podpísal minister dopravy Ján Figeľ, predseda kraja Pavol Frešo, primátor Milan Ftáčnik a generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Pavel Pavlásek.

Štúdia má určiť, ako je možné upraviť pomer na tejto ceste tak, aby bola priepustnejšia a bezpečnejšia. Štúdia by podľa Figeľa mala byť hotová do konca marca s tým, že jej odpoveďou by boli ďalšie dôležité kroky pre vypracovanie dokumentácie pre stavebné povolenie a kroky súvisiace s výberom zhotoviteľa a samotnou realizáciou. Vypracovanie štúdie stojí 29 000 eur bez DPH.

Na ceste I/63V sú čase dopravnej špičky dopravné problémy až kolapsové stavy najmä pri vjazde do Bratislavy v úseku Rovinka-Bratislava a v Bratislave na ulici Svornosti. Nová štúdia by mala obsahovať úpravy zamerané na zvýšenie počtu jazdných pruhov, čo by podľa Figeľa pomohlo k lepšej priepustnosti cesty. Ministerstvo dopravy uvažuje aj o pilotnom projekte, kedy by jeden z pruhov slúžil na striedanie smerov. Zároveň chcú zvýšiť priepustnosť križovatiek rozšírením a zvýšením počtu radiacich pruhov pred a za križovatkou. Podľa Figeľa je dôležitým a modernizačným aj zavedenie inteligentného dopravného systému riadenia. Predseda kraja Pavol Frešo ocenil, že žiadny z partnerov nerobí politiku a spoločne idú v ústrety občanom. „Práve spolupráca ministerstva, župy a samosprávy umožňuje takéto projekty realizovať veľmi rýchlo. Ten istý mechanizmus budeme používať pri riešení nultého obchvatu a rýchlostnej cesty R7,“ povedal župan Frešo. Dôležitú úlohu pri riešení dopravného problému na ceste I/63 z Dunajskej Lužnej do Bratislavy zohrala podľa primátora Milana Ftáčnika starostka Podunajských Biskupíc Alžbeta Ožvaldová.

Figeľ zároveň doplnil, že to nie je jediná aktivita, pri ktorej spolupracuje ministerstvo dopravy, kraj a mesto. Spolupracovať chcú aj pri realizácii bratislavského obchvatu a pokračovať chcú vo výstavbe rýchlostnej cesty R7. Ministerstvo dopravy zároveň počíta s posilnením a modernizáciou železničnej dopravy smerom od Komárna.