Blindfriendly Utorok 25. 2. 2020 | Meniny má Frederik Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

O budúcnosti Európy musíme rozhodnúť všetci spoločne

Zástupcovia regiónov, miest a obcí vo štvrtok 6. júla diskutovali na zasadnutí komisie CIVEX Európskeho výboru regiónov v Bruseli o budúcnosti Európy. Paralelne s diskusiami o Bielej knihe, ktorá aktuálne prebieha medzi hlavami štátov Európskej únie, sa diskusia presúva aj na širokú verejnosť.

 

„Predseda Európskej Rady Donald Tusk požiadal regióny a mestá, aby sa vyjadrili, akú budúcnosť pre Európu chceme. Práve mestá a obce sú obyvateľom najbližšie, preto považujem tento krok predsedu Rady za správny a opodstatnený,“ vyjadril sa predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

 Diskusia o budúcnosti Európy bola naštartovaná práve počas minuloročného slovenského predsedníctva v Rade EÚ na samite v Bratislave, a to tesne po výsledkoch referenda o brexite v Británii. Európska komisia na čele J. C. Junckerom predložila 1. marca 2017 plán na ďalšie fungovanie s piatimi scenármi, o ktorých teraz diskutujú zástupcovia štátov, Európsky parlament, ale zapojiť sa môže aj široká verejnosť napríklad prostredníctvom online formulára Európskeho výboru regiónov:

http://cor.europa.eu/ReflectingEU/Pages/survey/survey-SK.aspx

 „Diskusiu by sme nemali limitovať na päť scenárov, ale zamerať sa práve na to, akú Európu občania chcú a aké majú očakávania od nás, ako ich zástupcov doma a v Bruseli. Len tak sa vyhneme často populistickým výrokom euroskeptikov, že rozhodnutia sú prijímané ďaleko v Bruseli a my na ne nemáme žiaden dosah. To, že názory občanov sú mienkotvorné, demonštrovali milióny ľudí počas marcových osláv 60. výročia Rímskych zmlúv, keď vyšli do ulíc v celej Európe a vyslovili podporu Európskej únii a jej hodnotám. Pri diskusii ako ďalej nesmieme zabudnúť na to, čo nám EÚ priniesla. Mier a slobodu,“ doplnil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Komisia CIVEX sa zaoberá otázkami občianstva, riadenia, inštitucionálnych a vonkajších záležitostí a za slovenskú národnú delegáciu v nej regióny zastupuje predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo, a mestá a obce reprezentujú Jaroslav Hlinka, starosta mestskej časti Košice – Juh a Ján Ferenčák, primátor mesta Kežmarok.