Blindfriendly Sobota 7. 12. 2019 | Meniny má Ambróz Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Od pripojenia Petržalky k Bratislave uplynulo 93 rokov

 V sobotu si Bratislavčania pripomenuli 93. výročie pripojenia Petržalky k hlavnému mestu, v Mýtnom domčeku na staromestskej strane Starého mosta je pri tejto príležitosti výstava o histórii jednotiek Stráže slobody na Slovensku 1919 a ČS légií.

 
„Myslím si, že toto pripojenie, ktoré uskutočnili legionári je dôležité z hľadiska histórie a tradície preto, lebo nám dokazuje, že mať odvahu, mať vôľu znamená byť úspešný. A toto je aj istý spôsob, ako dávať návod pre terajšiu aj budúcu generáciu napríklad v čase krízy – naozaj čeliť tomu s odvahou a s vôľou,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.
 
V polovici augusta uplynulo 93 rokov od pripojenia Petržalky k Bratislave a Československu. Uskutočnilo sa vojenskou cestou v noci 15. augusta 1919 vojakmi jednotiek Stráže slobody pozostávajúcimi hlavne z vojakov ČS légií a jednotkami Sokola.
 
Na sobotnej spomienkovej akcii, ktorú zorganizoval Petržalský okrášľovací spolok v spolupráci s Jednotkou oduševnených Petržalčanov, sa zúčastnil župan Pavol Frešo, vicestarosta Starého Mesta Peter Osuský, riaditeľ Vojenského historického ústavu pplk. Miloslav Čaplovič, predseda jednoty ČS obce legionárksej z Olomouca Milan Žuffa-Kunčo a iní. Súčasťou akcie bola ukážka násilného prechodu cez Starý most, ktorú predviedli jednotky legionárskej obce v dobových uniformách.