Blindfriendly Piatok 26. 4. 2019 | Meniny má Jaroslava Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Pacienti stále doplácajú na falošné recepty

Uplynuli takmer štyri mesiace od toho, ako Bratislavský samosprávny kraj upozornil na problém falšovania receptov na úzko špecifické a najmä drahé lieky. Ministerstvu zdravotníctva navrhol niekoľko opatrení, ktorými by sa zabránilo nielen opakovaným finančným stratám lekární aj poisťovní, ale najmä, aby sa každý pacient dokázal dostať k liekom, ktoré skutočne potrebuje. Doteraz nie sú žiadne konkrétne výsledky. Župa bude opäť apelovať na ministerstvo, aby situáciu riešilo.

 
„Ako systémové opatrenie sme navrhovali ochranné prvky na recepty. Dnes máme zachytené ďalšie falošné recepty v Trnavskom kraji a znova sme v situácii, kedy napriek tomu, že sme to ako župa oficiálne navrhovali ministerstvu, žiadny ochranný prvok tam nie je. Určite znova oslovíme ministerstvo samotné, navrhneme oveľa podrobnejšie ochranné prvky  a budeme trvať na tom, aby sa situácia riešila čím skôr,“ zdôraznil župan Pavol Frešo. Na tento krok stačí Ministerstvu zdravotníctva SR jednoduchá úprava Vyhlášky MZ SR č. 60/2012. „Je to vec jednej vyhlášky, aj to nie vládnej, ale ministerskej. Inak povedané, jeden podpis ministra mohol rozhodnúť o tom, že tie recepty budú oveľa viac chránené. Samozrejme, keby sme mali eHealt a on-linové spojenie a okamžitú kontrolu s poisťovňou, tak tento problém vôbec neriešime,“ dodal župan.
 
Lekár samosprávneho kraja MUDr. Valerián Potičný, MPH zdôraznil, že výška škody za falošné recepty sa vyšplhala na takmer 40 000 €. Na základe zistení navrhla župa ministerstvu určité riešenia, ako by sa týmto falšovaniam receptov dalo zabrániť, a to konkrétne ochranné prvky.  „Ochranných prvok môže byť viacej. Niektoré sú jednoduchšie, niektoré komplikovanejšie, niektoré sú menej finančne náročné, niektoré viac. Prvým takýmto ochranným prvkom je microprint, sú to slová alebo text, ktorý je napísaný na dolnej obrube receptu a pri kopírovaní tohto receptu text nie je čitateľný. Druhým ochranným prvok, ktorý je vyslovene jednoduchý, je nápis neplatný, ktorý sa zobrazí na recepte vtedy, ak sa recept kopíruje, tým pádom recept nie je použiteľný. Ďalším možným ochranným prvkom je vodotlač, čo znamená, že nápis na recepte je viditeľný len pod určitým uhlom. No a tu by som chcel zdôrazniť jednu vec. Keď hovorím o cene receptu, zhruba 1,5 centa je náklad na túto položku, vodotlač by zvýšil cenu tohto receptu zhruba na 3 centy. Tento náklad nie je veľký a zabránilo by sa ďalším škodám,“ objasnil Valerián Potičný.
 
Systémovým riešením by podľa lekára samosprávneho kraja Valeriána Potičného bol fungujúci e-Health, ktorý mal byť spustený k určitému dátumu, no nebude a jeho spustenie sa posúva na 1. januára 2017. „Je to elektronické zdravotníctvo, takže sa vyhnete papierovej forme predpisovania receptu. To znamená, že lieky si vyberá pacient pod elektronickým predpisom. Nemôže tam dochádzať k falšovaniu receptov tak, ako je to dnes. To, že tam dochádza k ďalším finančným úsporám, to je ďalší nespochybniteľný fakt,“ uviedol Valerián Potičný.  Doteraz bolo na e-Health vynaložených zhruba 50 miliónov €. 
 
Na základe oznámení na BSK boli od 20. marca zneužité pečiatky 9 lekárov. Kópií zaslaných falošných receptov je spolu 21, z toho 16 zachytených v Bratislavskom kraji, 1 v Trnavskom kraji, 1 v Košickom kraji a 3 v Prešovskom kraji.