Blindfriendly Pondelok 6. 4. 2020 | Meniny má Irena Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Päťpercentné kvórum zlikviduje okresné 8-ročné gymnáziá

 Likvidačný počet, aj tak označilo vedenie Bratislavského kraja 5-percenté kvórum pre 8-ročné gymnáziá. BSK chce o záchrane gymnázií rokovať za okrúhlym stolom a o spoluprácu listom požiadal aj ministra školstva Dušana Čaploviča.

 
Župan Pavol Frešo považuje za veľmi dôležité, aby nechali rodičom slobodnú voľbu pre ich deti pri výbere školy. „Opäť sa ukazuje, že rozhodovanie od zeleného stola bez znalosti územia, prináša zlé a likvidačné následky. Urobíme všetko preto, aby sa toto nezmyselné nariadenie ministerstva nedostalo do praxe,“ povedal župan Pavol Frešo. V súčasnosti je v parlamente otvorený príslušný zákon, legislatívnou zmenou a odkladom účinnosti tohto 5-percentého kvóra by sa mohli poslanci zaoberať v stredu.
 
„Keď to premietneme na okresy, vychádzame z toho, že napríklad v Malackách, ale aj v Senci je iba jedna škola, ktorá má 8-ročné gymnázium. A pre celý okres budú môcť vytvoriť iba osem miest? To je nemysliteľné. Tá škola to jednoznačne neutiahne,“ zdôraznila podpredsedníčka BSK Gabriella Németh. Zároveň dodala, že to znamená pre 8-ročné gymnáziá v okresoch zánik.
 
BSK má v pôsobnosti 11 osemročných gymnázií, na ktoré sa v školskom roku 2012/13 hlásilo takmer 1000 detí, z nich 300 splnilo pomerne náročné kritériá a tie sú prijaté. Po aplikovaní zákona o päťpercentnom kvóre by mohlo byť prijatých 88 detí, čo je zhruba štvrtina. 
 
Päťpercentným kvórom sa župa zaoberala aj v roku 2010, nakoniec bola účinnosť posunutá, aby sa hľadali odborné kritériá. V oboch prípadoch, tzn. aj v roku 2010 a 2013, ponúkla župa podstatné odborné argumenty, prečo kvórum nepodporiť. Bratislavský kraj má nielen najväčšiu koncentráciu obyvateľov, ale aj škôl a teda aj vyšší záujem o túto formu štúdia. Župa argumentuje aj tým, že nie sú zohľadnené potreby výchovno-vzdelávacieho procesu na školách, regionálne rozdiely medzi jednotlivými krajmi ani medzi okresmi v rámci regiónu. Kraj nesúhlasí ani s mechanickým delením žiakov medzi 32 gymnázií bez zohľadnenia ich kvality či záujmu o štúdium na jednotlivých gymnáziách.