Blindfriendly Štvrtok 19. 9. 2019 | Meniny má Konštantín Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Počas župného štvrtka navštívil Frešo Plavecký Štvrtok a Vysokú pri Morave

 Predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Pavol Frešo dnes v rámci župného štvrtka navštívil obce Plavecký Štvrtok a Vysoká pri Morave. Starostovia priblížili predsedovi projekty, ktoré sa im už úspešne podarilo zrealizovať, ktoré sa chystajú uskutočniť a zároveň župana oboznámili s aktuálnymi a najpálčivejšími problémami.

 

Starosta Plaveckého Štvrtka Ivan Slezák vyzdvihol výhodnú pozíciu obce v blízkosti hlavného mesta Bratislava, nachádza sa tu aj železničná stanica a dve rekreačné strediská. Samospráva podľa Slezáka v súčasnosti ukončuje územný plán obce a uvažujú aj o vybudovaní domova pre sociálne slabších občanov. „Budúci týždeň začneme s revitalizáciou centra obce,“ povedal. Starosta upozornil aj na zlý technický stav miestnej základnej školy, ktorá je podľa neho najhoršia v okolí, a pozdvihol myšlienku, že sa plánuje zriadiť stredná odborná škola s maturitou. „Veľký problém nám robia nelegálne stavby v obci. Ide o približne sto chatrčí postavených na pozemkoch prevažne Slovenského pozemkového fondu bez stavebného povolenia, ktorým chýbajú geometrické plány,“ poukázal na problém starosta Slezák. Tieto domy, ktoré postavili Rómski spoluobčania, sa podľa neho nachádzajú prevažne v ochrannom a bezpečnostnom pásme vysokotlakových plynovodov. Podľa Slezáka tým vzniká všeobecné ohrozenie. Zároveň uviedol, že si v obci nevedia vlastnými silami poradiť s bezpečnosťou obyvateľov najmä vo večerných hodinách. Majú obavy o svoje zdravie i majetok, ktoré im ohrozujú niektorí neprispôsobiví spoluobčania zo spomínanej rómskej osady. Podľa župana Freša je na prvom mieste bezpečnosť a sociálne dopady, ktoré chce spolu so starostom adresovať na príslušné inštitúcie, osloviť chcú ministerstvo vnútra aj podpredsedu vlády Dušana Čaploviča. „Niet sporu o tom, že ľudia by sa na ulici mali cítiť bezpečne. Druhou stránkou tohto problému je skutočnosť, že v bezpečnostnom a ochrannom pásme sú vybudované rôzne stavby, pri ktorých hrozí určitý druh všeobecného ohrozenia. Pripravujú sa isté právne kroky, o ktorých chceme informovať podpredsedu vlády Dušana Čaploviča. Keďže ide o bezpečnosť občanov, všetky ostatné kroky musia ísť bokom,“ uviedol predseda BSK. Zároveň doplnil, že pre túto obec budú chcieť konkrétny program, ako tú alarmujúcu otázku vyriešiť.

S pripravovanými projektmi oboznámil župana Freša aj starosta obce Vysoká pri Morave Dušan Dvoran. Vyzdvihol projekt pre regeneráciu sídiel a plánovanú úpravu Hlavnej ulice a Námestia oslobodenia, na ktorý už obec má vypracovaný vykonávací projekt a vydané stavebné povolenie. Vyzdvihol aj lokalitu vhodnú pre rekreáciu a areál s dostihovými koňmi.
Starosta upozornil na nedostatočné dopravné a železničné spojenie ako aj na nebezpečný úsek cesty medzi Záhorskou Vsou a Vysokou pri Morave, kde chýbajú krajnice. Za problémové označil Dvoran približne 1 200 hektárové záplavové pásmo, kde sa množia komáre. S Frešom hovorili aj o cyklistických chodníkoch, ktoré sú podľa starostu v katastrofálnom stave, ako aj o plánovanej výstavbe mosta ponad rieku Morava, ktorý by mal spojiť Záhorskú Ves a rakúsky Angern. Dvoran doplnil, že „prichádza k dohode a je snaha urobiť ten most“.