Blindfriendly Pondelok 27. 5. 2019 | Meniny má Iveta Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Počet detských čitateľov narastá

Malokarpatská knižnica v Pezinku, ktorá je v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja, hlási nárast detských čitateľov o takmer 40%. Tento pozitívny trend naštartovalo aj množstvo podujatí pre deti a školy či besedy so spisovateľmi.

 
„Bratislavská župa už tretí rok organizovala projekt Vráťme knihy do škôl a je veľmi potešujúce, že deti sa ku knihám vracajú aj vďaka rodičom. Vyzerá to tak, že deti odchádzajú od televízorov a počítačov naspäť k poličkám s knihami,“ pochválil bratislavský župan Pavol Frešo čítajúce deti.
Malokarpatská knižnica v Pezinku si v minulom roku pripomenula 60. výročie svojho založenia početnými podujatiami a takisto vydaním publikácie „Z histórie obcí a knižníc Bratislavského samosprávneho kraja“. K 31. decembru minulého roka mala knižnica vo svojom depozitári 97 720 knižničných jednotiek. Na nákup knižničného fondu vynaložila knižnica v minulom roku 34 560 EUR, čo je o takmer 1000 EUR viac ako v roku 2012.
Aj keď celkový počet návštevníkov knižnice klesol, počet čitateľov do 15 rokoch stúpol o 37%. Knižnica začala v minulom roku s projektmi, ktoré oslovovali aj „nečitateľov“ a zintenzívnila komunikáciu s čitateľmi a návštevníkmi aj prostredníctvom elektronických médií.
S podujatiami pre študentov a verejnosť však Malokarpatská knižnica ráta aj v tomto roku. Na apríl si napríklad pripravili v rámci série „Čítanie je IN“ besedu so žiakmi o knihe Josefa Čapka „O psíčkovi a mačičke“ či o Moricovej knihe „Z poľovníckej kapsy“. Rovnako sa môžu deti v školských kluboch základných škôl zúčastniť burzy kníh, a to 11. apríla v Centre voľného času v Pezinku.
Podporiť záujem mladých ľudí o čítanie chce Bratislavský kraj aj projektom Vráťme knihy do škôl. V spolupráci s internetovým kníhkupectvom www.abcknihy.sk a vydavateľstvom IKAR organizuje už tretí ročník a aj tento krát sa zapojili stovky žiakov. V rámci projektu bude opäť udelená cena Knižný Anjel 2014. Školského knihovníka, učiteľa slovenského jazyka alebo inú dospelú osobu, ktorá u študentov podporuje záujem o čítanie, navrhujú priamo žiaci.