Blindfriendly Štvrtok 27. 6. 2019 | Meniny má Ladislav Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Pozastavené eurofondy môžu ohroziť viaceré projekty v obciach aj regiónoch

Slovensku hrozí, že Európska komisia na základe výsledkov re-auditu slovenského orgánu auditu (MF SR) dočasne pozastaví čerpanie eurofondov na projekty podporených z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Slovensko tak môže prísť o stovky miliónov eur a prijímatelia sa môžu dostať do vážnych finančných problémov. Riziká môžu nastať aj pri nastavovaní nového programového obdobia 2014-2020.

 
„Generálne riaditeľstvo pre regionálny a mestský rozvoj urobilo vlastne kontrolu auditu našich troch operačných programov. Na základe nich našla pomerne vážne nedostatky. Dospela k záveru, že nemá dostatočné uistenie o práci orgánov auditu,“ uviedol bratislavský župan Pavol Frešo.
 
Pre programové obdobie 2007-2013 je pre SR určených z eurofondov 13,6 mld. €. „Vyčerpalo sa niečo vyše polovice dostupných financií pre Slovensko, zhruba 53 percent, ten zvyšok, ktorý je do veľkej miery zakontrahovaný, by sme mali dočerpať do roku 2016. Mali by sme vyčerpať 6,5 mld. €,“ povedal poradca predsedu BSK pre ekonomické záležitosti Ján Marušinec. Ako zdôraznil, je tu riziko, že samosprávy nebudú mať dostatok finančných zdrojov na priebežné financovanie projektov. Ako ďalej uviedol, ak štát pristúpi k tomu, že prestane počas prípadného pozastavenia financovať projekty obcí a presunie to na samosprávy, veľa z investičných projektov sa dostane do problémov. „Konkrétne pre Operačný program bratislavský kraj sa plánuje s realizáciou 133 projektov v sume 50 mil. eur, ktoré by mali dobehnúť do roku 2016,“ spresnil Ján Marušinec.
 
„Problémy v prípade tohto rizika by nastali pri dokončení integrovaného dopravného systému, dokončení rekonštrukcie Starého mosta, nákupu nových električiek, trolejbusov, nových koľajových alebo električkových tratí. To sú tie najviditeľnejšie projekty,“ priblížil riaditeľ Odboru komunikácie a propagácie BSK Peter Húska. Ako ďalej uviedol, týka sa to aj projektov samotných obcí a mestských častí. Tam by boli podľa neho problémové oblasti regenerácie sídel, kde je rozbehnutých 20 projektov, ďalej 11 rozbehnutých projektov na cyklotrasy a náučné chodníky, ale aj obnova a rekonštrukcia 15 materských škôl a 11 základných škôl.