Blindfriendly Utorok 23. 4. 2019 | Meniny má Vojtech Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Pozývame vás do kráľovstva husaciny

 Korunovácia kráľa husaciny za prítomnosti Márie Terézie, ukážka kráľovského spôsobu hodovania, dobová krčma, farmárske trhy Farm fest a bohatý kultúrny a hudobný program, to všetko čaká na návštevníkov druhého ročníka podujatia Kráľovstvo husaciny, ktoré sa bude konať už túto sobotu 2. septembra 2017 od 13tej hodiny v Slovenskom Grobe.

 

„Ten cieľ, ktorý sme mali, predĺžiť sezónu sa podaril, čiže sezóna sa bude predlžovať. Je to v podstate zviditeľňovanie novej atrakcie v rámci Bratislavy, Bratislavského regiónu, to znamená klasickej husaciny. To čo sa minulý rok osvedčilo, v tom chceme pokračovať aj ďalej,“ povedal predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.


Organizátormi 2. podujatia Kráľovstva husaciny sú Bratislavský samosprávny kraj, Krajská organizácia cestovného ruchu Bratislava Region Tourism s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR. Po prvý raz bolo organizované v Slovenskom Grobe minulý rok 3. a 4. septembra 2016 a pritiahlo okolo 4000 návštevníkov.


„Je neskutočne dôležité, keď chceme budovať nejaký produkt cestovného ruchu, aby sa spojili všetci tí, ktorí ten produkt budujú. V tomto prípade je to Cech husacinárov, samospráva lokálna, pán starosta, kraj, ale aj jeho Krajská organizácia, ktorá je marketingová organizácia. Len takto sa dá vybudovať jeden dobrý produkt. To čo my sme chceli urobiť , bolo vybudovať jeden štandardizovaný produkt cestovného ruchu. Každý, kto raz do Grobu príde, ochutná tú ich unikátnosť, výborné pečené husy, k tomu víno z nášho regiónu, všetko to čo vieme k tomu ponúknuť, tak práve tvorí ten zážitok, ktorý si návštevník odnesie domov. To je to čo potrebujeme, aby o tom rozprával. Lebo ústna propagácia je tá dlho udržateľná, autentická a tá správna,“
ozrejmila župná poslankyňa Tatiana Mikušová.


Kráľovstvo husaciny sa aj tento rok bude konať spoločne s už XVII. Dňom otvorených husacinárskych prevádzok. V každej prevádzke Cechu husacinárov bude pripravené degustačné menu v hodnote 8€, ktoré si môžete zakúpiť v každej zo 7 reštaurácií Cechu husacinárov, po zakúpení vstupenky za 2 eurá. Bez vstupenky nie je možné zakúpiť si akciové menu a platí cena podľa platného jedálneho lístka reštaurácie. Lístky, jeden v cene 10 eur, si môžete kúpiť na www.ticketportal.sk, ale vstupenky si bude možné zakúpiť aj priamo na mieste v prevádzkach. Počas Kráľovstva Husaciny, 2. septembra, otvoria dvere prevádzky Cechu husacinárov a to Grobský dvor, Husacina u Zápražných, Husacina plus penzión, Penzión & Restaurant Karolina, Pivnica u Zlatej Husi, Zelený Dvor, Husacina u Jakuba. Od 11:00 do 21:00 hodiny budú ponúkať husacie špeciality z pečených husí, lokše a iné dobroty. Po obci bude opäť premávať vláčik, ktorý bude zastavovať pri prevádzkach Cechu husacinárov.


„Som veľmi rád, že už niekoľko rokov v spolupráci so županom a dotáciami, ktoré Cech husacinárov dostáva na tieto podujatia, sa to mohlo modernizovať a zveľaďovať. A veľmi ma teší, že minulý rok nastala nová tradícia Kráľovstva husaciny, kde práve v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom, jeho poslancami, Cechu husacinárov a Krajskou organizáciou cestovného ruchu, sa kultúrne povýšil Deň otvorených dverí. Myslím si, že sa to minulý rok aj podarilo a pevne verím, že hostia, ktorí prídu tento rok, budú veľmi spokojní ako aj s gastronomickým zážitkom , tak aj s kultúrnym podujatím,“ vyjadril sa Štefan Gašparovič, starosta obce Slovenský Grob.


Zábavu na kráľovskom pódiu v Kráľovstve husaciny otvorí už o 14:00 skupina Polemic, po ich vystúpení budú mať návštevníci možnosť zažiť pravú Kráľovskú hostinu a potom už bude zábava pod taktovkou Malalata Balkan Beats, Vajnorského okrášľovacieho spolku, Družiny, Konchansi, Klnky. O štvť na desať večer zábavu rozprúdia aj Čarovné ostrohy a záver večera bude patriť Igorovi Kmeťovi mladšiemu. Súčasťou programu sú aj sprievodné podujatia ako napríklad farmárske trhy, ktorých cieľom je priblížiť a zviditeľniť tradičné remeselné, gastronomické a produktové špecifiká bratislavského regiónu. Návštevníci budú môcť ochutnať a zakúpiť si tradičné výrobky od 20 predajcov miestnych špecialít z bratislavského regiónu na námestí od 12:00 hodiny.

„Treba pozerať na komplexnosť služieb, ktoré sú ponúkané v Slovenskom Grobe. Nie je to len husacina a gastro, ale sú to aj úžasné penzióny. V súvislosti s tým treba povedať aj prepojenie Slovenského Grobu na Senec a prepojenie Slovenského Grobu na Pezinok. Človek, ktorý príde na husacinu nielen v sezóne, ale aj mimo sezóny, tak má kúsok do Pezinka na ochutnávanie vín a v čase, keď je počasie priaznivé, vie na bicykli prejsť do Senca a môže si užiť plnohodnotný nie víkend, ale dalo by sa povedať už týždeň. Ukazujú to čísla - štatistické údaje v oblasti cestovného ruchu, kde tržby ubytovacích zariadení celkom v prvom štvrťroku roku 2017 oproti prvému štvrťroku roku 2016 vzrástli o 23% len v Pezinku. To znamená bavíme sa tu o čísle 572 815 euro, ktoré bolo vybraté na ubytovanie. V číslach to hovorí 12 percentný nárast v počte prenocovaní, to znamená o 12% viac oproti minulému roku, bavíme sa stále o Pezinku, kde prenocovalo 18 000 ľudí a počet návštevníkov celkom sa zvýšil o 17% čiže 11 177. Tieto čísla hovoria presne o tom, že Malokarpatský kraj, teda subregión, vie ponúknuť nie len husacinu, nie len víno, nielen cyklo, ale všetko dokopy a ono to krásne funguje,“ doplnil Lukáš Dobrocký, riaditeľ Krajskej organizácie cestovného ruchu Bratislava Region Tourism.


Benefitom aj tohtoročného Kráľovstva husaciny je bezplatná doprava. V spolupráci s dopravcom Slovak Lines je počas 2. septembra 2017 zabezpečená kyvadlová doprava z Bratislavy do Slovenského Grobu ako aj zo Slovenského Grobu do Bratislavy. Autobus spoločnosti Slovak Lines a. s. pôjde spod Nového mosta v Bratislave dovedna päťkrát a rovnako aj zo Slovenského Grobu.
Z Bratislavy (Nový Most ) vyrazí do Slovenského Grobu o 11:00, 13:00, 15:00, 17:00, 19:30 a zo Slovenského Grobu pôjde do Bratislavy (Nový Most ) o 16:00, 18:00, 20:00, 22:00 a o 0:00 hodine.