Blindfriendly Streda 19. 2. 2020 | Meniny má Vlasta Facebook Twitter Flickr YouTube          ExtranetExtranet          Mapa stránokMapa stránok          VytlačiťVytlačiť          EnglishEnglish
 
 

KONTAKTY

Sabinovská 16
P.O. Box 106
820 05 Bratislava 25
IČO: 36063606

Úradné hodiny
Ústredňa:

Telefón:  02/4826 4111
Fax:        02/4826 4386
E-mail: podatelna@region-bsk.sk

Centrum pre rodiny v kríze
Kancelária prvého kontaktu

Problém osemročných gymnázií chce bratislavská župa riešiť v parlamente

 Vedenie Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) chce riešiť problém znižovania počtu piatakov na osemročných gymnáziách pozmeňovacím návrhom v parlamente. Uviedol to dnes predseda BSK Pavol Frešo po rokovaní s riaditeľmi gymnázií pôsobiacich na území kraja.

 

O riešenia požiadal poslankyne parlamentu Tatianu Rosovú a Magdalénu Vášáryovú. „Tá nezmyselná päťpercentná kvóta, ktorá má vojsť do platnosti, bude pozmeňovacím návrhom poslankyne Rosovej zrušená a pevne verím, že to prejde,“ povedal župan. Dôvodom pozmeňovacieho návrhu sú likvidačné zmeny v školskom zákone, ktoré prijal parlament v predchádzajúcom volebnom období. Ten určil, že počet žiakov na 8-ročných gymnáziách má byť päť percent z populačného ročníka.

„Nemáme limitovať osemročné gymnáziá kvantitatívne, ale kvalitou. To znamená nepovedať koľko, ale povedať, ktoré deti majú na nich študovať,“ uviedla Rosová, ktorá chce preto na najbližšom rokovaní školského výboru (19. novembra) navrhnúť pozmeňujúci návrh. Vďaka nemu by sa odložila platnosť tohto päťpercentného ustanovenia o dva roky. Tie dva roky chcú podľa Rosovej a Vášáryovej využiť na hľadanie iných riešení a naozajstnej strategickej vízie toho, ako ďalej nakladať s osemročnými gymnáziami na Slovensku. Vášáryová tiež poznamenala, že osemročné gymnáziá sú tradíciou, ktorú nesmieme pretrhnúť. „Nemôžeme zabrzdili rozvoj talentov našich detí len preto, aby potiahli slabších študentov,“ myslí si. Zároveň poznamenala, že Bratislava je metropola, ktorá potrebuje metropolitné riešenie a musí ostať hnacím motorom, aby sa mohli rozvíjať všetky nadané deti.

Druhým okruhom dnešnej porady boli otázky spojené s kvalitou štvorročných gymnázií. Mnohé narážajú na kritiku z vysokých škôl pre častú nízku pripravenosť maturantov na vysokoškolské štúdium. „Počúvame hlasy aj z univerzity o klesajúcej úrovni. Keď ministerstvo školstva príde s riešením, ktoré by nejakým spôsobom ohodnocovalo školy, tak niektoré školy zrušíme, máme tu dosť odborných škôl,“ poznamenal župan.

Ďalšou otázkou, ktorou sa župan s riaditeľmi škôl zaoberal, boli platy učiteľov. Plat učiteľov v bratislavskej župe je podľa neho oproti životným nákladom podstatne nižší ako inde na Slovensku. „Stále majú s tým školy problémy. V tomto zmysle čakáme na iniciatívu z ministerstva školstva. Máme taký vnútorný limit, že pokiaľ to do konca roka neuvidíme, tak pôjdeme župnou cestou. Urobíme fond pre učiteľov, aby sme istým spôsobom mohli prispieť,“ uviedol Frešo. Podľa neho aj vďaka krajským poslancom vznikol nápad, aby sa istý majetok, ktorý župa má, využil aj na nejaký sociálny program pre učiteľov. „Aby sme zatraktívnili, aby sme ich nevytláčali, aby mohli naozaj kvalitní ľudia učiť naše deti,“ doplnil župan.